Etykieta UE na opony – omówienie

Od maja 2021 r. ma zastosowanie rozporządzenie (UE) 2020/740 zmieniające sposób etykietowania opon. Dowiedz się więcej na temat znaczenia etykiety opony i poznaj najnowsze informacje na temat energetycznej klasyfikacji opon.

Aby dowiedzieć się więcej, skorzystaj z poniższych linków.

Firma Goodyear ściśle współpracowała z instytucjami europejskimi nad aktualizacją etykiet opon w celu promowania innowacji w przemyśle oraz wspomagania konsumentów w podejmowaniu bardziej świadomych decyzji dotyczących nabywanych opon. Uważamy, że nowa unijna etykieta opon pozwoli konsumentom na uzyskanie bardziej przydatnych i porównywalnych informacji na temat parametrów opon oraz umożliwi użytkownikom końcowym dokonanie świadomego wyboru przy zakupie nowych opon. Nowa unijna etykieta opon umożliwia również dotarcie do bardziej szczegółowych informacji dostępnych online — ułatwiając konsumentom i specjalistom dokonanie właściwego wyboru. Poniżej przygotowaliśmy w punktach bardziej szczegółowe objaśnienia dotyczące etykiet opon.

Unijna etykieta opon i klasy efektywności zyskały nowy kształt i nieznacznie zmieniły się ze względu na nowo utworzoną skalę. Dotychczasowa standardowa etykieta wskazywała wyłącznie klasy opon w odniesieniu do oporów toczenia, przyczepności na mokrej nawierzchni i zewnętrznego hałasu toczenia. Nowa unijna etykieta opon zawiera dodatkowe informacje dotyczące parametrów opon w warunkach pogodowych związanych ze śniegiem i lodem. Skala klas na etykietach w zakresie przyczepności na mokrej nawierzchni i oporów toczenia ma obecnie 5 stopni zamiast 7, oznaczonych literami od A do E.

Opory toczenia 5 klas od E (najmniej wydajna) do A (najbardziej wydajna) 

Efekt może być różny w zależności od pojazdu i warunków jazdy, ale różnica między klasą E a klasą A dla kompletnego zestawu opon może zmniejszyć zużycie paliwa nawet o 7,5%*, a nawet więcej w przypadku samochodów ciężarowych. Oszczędność paliwa i bezpieczeństwo drogowe zależą w dużej mierze od zachowania kierowców, a ekojazda może znacznie zmniejszyć zużycie paliwa

Uwaga: oszczędność paliwa i bezpieczeństwo na drodze w dużej mierze zależą od zachowania kierowców, a jazda ekologiczna może znacznie zmniejszyć zużycie paliwa.

Przyczepność na mokrej nawierzchni 5 klas od E (najdłuższa droga hamowania) do A (najkrótsza droga hamowania)

Efekt może być różny w zależności od pojazdu i warunków jazdy, ale w przypadku pełnego hamowania różnica między klasą E a klasą A dla kompletu czterech identycznych opon może być nawet o 30% krótsza droga hamowania (np. przy typowej jeździe samochodem osobowym przy prędkości 80 km/h droga hamowania może być nawet o 18 m krótsza)*. Odległości hamowania muszą być zawsze przestrzegane.

Poziom hałasu Oprócz wartości hałasu w decybelach dB(A) litera (od A do C) wskazuje, czy poziom zewnętrznego hałasu toczenia opony przekracza wartość graniczną wynikającą z rozporządzenia ONZ nr 117.

(Klasa C = głośniejsza opona), hałas opony jest wyższy niż limit ONZ

(klasa B = przeciętna opona) lub więcej niż 3 dB poniżej wartości granicznej

(Klasa A = opona cicha).

Uwaga: Zewnętrzny hałas toczenia opony nie jest całkowicie skorelowany z hałasem wewnątrz pojazdu.