Czech Republic CS
Změnit stát

Sezónní pneumatiky

Nákup zimních pneumatik

V některých evropských zemích jsou motoristé v chladnějších měsících ze zákona povinni použít speciální sadu zimních pneumatik.

I když v místě vašeho bydliště tuto povinnost nemáte, může použití speciálních pneumatik v chladném počasí nabídnout výhody z hlediska výkonnosti, lepšího záběru a ovladatelnosti na ledu a sněhu.

Bezpečnější jízda za nízkých teplot: Když rtuť teploměru poklesne pod 7 °C, výkon zimní pneumatiky dokonce roste. Zimní pneumatiky Sava obsahují speciální směs s vysokým obsahem křemíku, což zajišťuje lepší záběr, brzdění a ovladatelnost v zimních podmínkách v porovnání s letními nebo celoročními pneumatikami.

Dobrá přilnavost na ledu a na sněhu: Široké bloky běhounu a přídavné lamely – malé zářezy v blocích běhounu – zlepšují záběr na studených a zmrzlých silnicích a zároveň umožňují pneumatice rychle odvádět sníh. Některé zimní pneumatiky jsou dokonce opatřeny hřeby pro jistý záběr v těch nejhorších zimních podmínkách.

Dodržujte zákony

Některé evropské země vyžadují po řidičích, aby po určitém datu v roce nasadili zimní pneumatiky. Další omezení mohou platit pro pneumatiky s hřebíky, které nemusí být v některých oblastech povoleny nebo musí být na jaře sejmuty. Před nákupem se seznamte s právními předpisy ve vaší zemi.

Vyhledejte si sami

Legislativa EU vyžaduje, aby byly na všech pneumatikách uvedeny údaje o jejich výkonnostních charakteristikách podle určitých kritérií – výkonnost v zimním období však není jedním z nich. Vaším nejlepším zdrojem informací o výkonnosti různých modelů pneumatik v zimním období bude váš místní prodejce pneumatik nebo testy provedené nezávislými skupinami.

Kupujte celou sadu

Nenechte se zlákat k montáži kombinace letních a zimních pneumatik, jelikož to může negativně ovlivnit ovladatelnost, zejména u pneumatik s odlišnými výkonnostními charakteristikami a vzorky běhounu. Kombinace zimních a letních pneumatik může ještě více zhoršit nebezpečnost jízdy na kluzké vozovce, a to díky odlišnostem v jejich schopnosti přilnout k povrchu vozovky.

Pneumatiky řádně uskladněte, nejsou-li používány

Zimní pneumatiky by měly být v letních měsících uskladněny ve zvláštních vacích a vždy by měly být uloženy na bocích a nikoli běhounem dolů. Řádná péče prodlouží životnost zimních pneumatik. Nemůžete-li pneumatiky uložit doma nebo v práci, poraďte se o možnostech uskladnění se svým prodejcem.

Své pneumatiky pravidelně kontrolujte

Své zimní pneumatiky v pravidelných intervalech kontrolujte, zda mají správný tlak a dostatečnou hloubku vzorku. Jsou-li zimní pneumatiky ze zákona povinné, platí minimální hloubka vzorku. Společnost Sava doporučuje u zimních pneumatik minimální hloubku vzorku 4 mm (u letních pneumatik je povinné minimum v EU 1,6 mm).

Nikdy neupřednostňujte rychlost před bezpečností

Pneumatiky konstruované do zimních podmínek mohou mít nižší rychlostní kategorii než letní pneumatiky. Nikdy byste neměli překročit doporučenu rychlostní kategorii vašeho vozidla pro zimní pneumatiky.