Czech Republic CS
Změnit stát

Sezónní pneumatiky

Mount summer tires

Nasaďte letní pneumatiky

Nasaďte letní pneumatiky: Používáte-li zimní pneumatiky během zimních měsíců, nezapomeňte přezout letní sadu pneumatik, jakmile teplota vystoupí nad 10 °C. Letní pneumatiky nabídnou lepší výkon na suchých silnicích. Nezapomeňte své zimní pneumatiky uskladnit: použijte příslušné skladovací vaky a pneumatiky uložte na bok. Požádejte svého prodejce pneumatik o další informace o možnostech mimosezónního uskladnění.

Check your pressure

Kontrolujte tlak pneumatik

Kontrolujte tlak pneumatik: v teplejším prostředí ucházejí pneumatiky rychleji, takže pravidelně kontrolovat tlak v pneumatikách v létě je ještě důležitější. Podhuštěné pneumatiky generují při jízdě více tepla, čímž se zvyšuje jejich valivý odpor na úkor spotřeby paliva.

Check your pressure

Zkontrolujte hladiny provozních kapalin

Zkontrolujte hladiny provozních kapalin: Je důležité se přesvědčit, zda stav oleje, chladicí kapaliny, brzdové kapaliny a kapaliny do ostřikovačů odpovídá doporučením výrobce vašeho vozidla. Možná, že za teplejšího počasí si budete přát hustší směs motorového oleje, která lépe odolává teplu.

Check your battery health

Zkontrolujte stav baterie

Zkontrolujte stav baterie: Teplejší počasí může pro baterii znamenat mimořádnou zátěž. V létě mohou být obzvláště zatíženy starší baterie. Je dobré nechat si baterii přezkoušet a zjistit, zda nepotřebuje vyměnit nebo dobít.

Be ready for rough weather

Buďte připraveni na drsné počasí

I letní období může znamenat proměnlivé počasí. Teplejší měsíce mohou s sebou přinést vlastní řadu problémů s počasím od hustého deště, silného větru a mlhy až po extrémní povětrnostní jevy jako např. bouře a hurikány. Je důležité řidičské umění jako např. znalost toho, jak se vypořádat se smykem a jak provádět korekce řízení za nebezpečného větru.

Change your tires

Vyměňte své pneumatiky

Motoristům, kteří žijí v zemích, které v zimě zažívají silné sněhové srážky nebo kde se pravidelně vyskytují teploty pod 7 °C, se doporučuje použít sadu speciálních zimních pneumatik.

Pro osoby žijící a jezdící v oblastech, kde se silnice často pokrývají ledem, mohou přicházet v úvahu pneumatiky s hřebíky. I když nejsou všude zákonem povoleny, mohou pneumatiky s hřebíky umožnit jízdu v extrémních zimních podmínkách. Pamatujte, že na jaře musí být tyto pneumatiky sejmuty, aby nedošlo k poškození vozovky.

Change your oil

Vyměňte olej v motoru

Speciální zimní olej usnadní startování vašeho vozidla za mrazivých rán. O výměně oleje za lehčí směs uvažujte ještě před poklesem rtuti teploměru, zejména pokud jste v letních měsících používali hustší olej.

Check your essential equipment

Zkontrolujte nezbytné vybavení

Zkontrolujte nezbytné vybavení: Brzdy, topení a odmrazování oken vašeho vozidla by vždy měly fungovat dokonale pro optimální komfort a jistotu v chladných podmínkách.

Je rovněž nezbytné sledovat hladiny nemrznoucí kapaliny a kapaliny do ostřikovače. Chladící soustava v chladiči by měla obsahovat 50 procent vody a 50 procent nemrznoucí kapaliny. Nejste-li si jisti, nechte ji zkontrolovat v servisu nebo použijte jednoduchou domácí testovací sadu. Mezitím se přesvědčte, že používáte kapalinu do ostřikovače vhodnou do chladných podmínek, a zvažte výměnu lišt stěrače, vykazují-li známky opotřebení.

Rinse of road salt

Opláchněte silniční sůl

Opláchněte silniční sůl: Sůl a štěrk používané na udržování silnic bez ledu mohou rychle způsobit korozi vašeho vozu. Pokud jezdíte po takto ošetřených silnicích, je důležité pravidelně oplachovat a omývat z karoserie vašeho vozu sůl a chemikálie.

Slow down

Zpomalte

Zpomalte: V zimním období jezděte pomaleji a vyhraďte si na každou jízdu více času. Zvětšete vzdálenost mezi vaším vozidlem a vozidlem před vámi. Věnujte čas učení se řidičských dovedností jako např. zvládání smyků a ovládání vozidla na ledu.