Czech Republic CS
Změnit stát

Správný tlak v pneumatikách

Kontrola tlaku vašich pneumatik – dělejte jí pravidelně pro bezpečnou jízdu a delší životnost

Správný tlak v pneumatikách

Tlak vzduchu v pneumatikách ovlivňuje jízdní výkon vozidla a má dopad na spotřebu paliva a potenciálně i bezpečnost. Správné nahuštění rovněž prodlužuje životnost pneumatik – nesprávně nahuštěné pneumatiky jsou náchylné k nadměrnému nebo nerovnoměrnému opotřebení.

Je nezbytné tlak pravidelně kontrolovat

Všem motoristům se doporučuje kontrolovat tlak v jejich pneumatikách alespoň jednou měsíčně, a to před i po dlouhých jízdách. Doporučuje se rovněž zkontrolovat běhouny pneumatik, zda nejsou nerovnoměrně opotřebené, což by mohlo signalizovat jejich přehuštění nebo podhuštění.

I za ideálních jízdních podmínek pneumatiky zpravidla unikají, a to tempem asi 0,069 baru nebo 1 libry na čtvereční palec (psi) za měsíc, přičemž při teplejších podmínkách je únik výraznější.

Pokud si nejste jisti, jaký je správný tlak pro vaše pneumatiky, podívejte se do příručky majitele vozidla nebo na bočnici pneumatiky.

Jak kontrolovat tlak v pneumatikách

  1. Budete potřebovat manometr. Vzduchový kompresor ve vašem místním servisu nebo na čerpací stanici má obvykle vestavěný manometr nebo si můžete koupit malý, ruční model v prodejně s autopříslušenstvím.
  2. Tlak v pneumatikách kontrolujte výhradně tehdy, jsou-li pneumatiky studené – udělejte to jako první věc ráno nebo než se vydáte na cestu. Jak se pneumatiky zahřívají jízdou nebo v důsledku teplého prostředí, vzduch uvnitř nich se rozpíná, což znamená, že měření tlaku může být nepřesné.
  3. Najděte na kole vzduchový ventilek a odšroubujte plastovou čepičku. Umístěte manometr na ventilek a přitiskněte jej – uslyšíte krátké zasyčení a měla by se pohnout ručička nebo ukazatel na manometru.
  4. Porovnejte tlak na manometru s tlakem doporučeným výrobcem pneumatiky naměřené v barech nebo psi.
  5. Používáte-li servisní kompresor, můžete nyní pneumatiky dle potřeby dohustit či upustit. Používáte-li pouze manometr, budete nyní muset použít domácí kompresor nebo zajet s vozidlem do nejbližšího servisu.
  6. Tento postup opakujte u všech čtyř pneumatik. Zjistíte-li u jedné či několika pneumatik nadměrný pokles tlaku, může to indikovat únik. Nechte tyto pneumatiky co nejdříve zkontrolovat odborníkem.
  7. Jakmile je pneumatika nahuštěna na tlak doporučený výrobcem, nasaďte zpět čepičky ventilků.