Czech Republic CS
Změnit stát

Co potřebuji pro výměnu pneumatik?

Požádejte o radu svého prodejce pneumatik – naučte se rozpoznat signály, které indikují, že vaše pneumatika potřebuje výměnu

Co potřebuji pro výměnu pneumatik?

Každou pneumatiku je třeba jednou vyměnit. Níže jsou uvedeny některé indicie, které je třeba sledovat.

Nové pneumatiky musíte koupit tehdy, je-li:

Běhoun pneumatiky opotřebovaný pod úroveň bezpečné jízdy: Všechny běhouny pneumatik se časem ojedou, jelikož dochází k opotřebení pryže. Většina pneumatik má ukazatele opotřebení, které pomohou rozpoznat, kdy je pneumatika opotřebena pod bezpečnou úroveň. Jedná se o proužky z tvrdé pryže, které se objeví, je-li hloubka vzorku běhounu nižší než určitá hodnota (zákonné minimum v EU je 1,6 mm).

Nerovnoměrné opotřebení dezénu běhounu pneumatiky – opotřebovávají-li se některé části běhounu rychleji než jiné části – může být signalizovat problémy s vaším vozidlem nebo pneumatikami. Kontrolujte pravidelně své pneumatiky, zda nevykazují opotřebení běhounu.

Vidíte poškození pneumatiky: Drobné trhlinky viditelné v bočnici pneumatiky – úkaz známý jako „vlasové trhliny“ – jsou známkou toho, že pneumatiky vyžadují výměnu, jelikož poškození v této části by mohlo vést k defektu pneumatiky. Bočnice, běhouny a ramena pneumatiky je rovněž třeba pravidelně kontrolovat z hlediska rýh, bublin a puchýřků, jakož i trhlin. Pneumatiky s tímto typem poškození je třeba vyměnit, a to i tehdy, je-li vzorek běhounu ještě dobrý.

Při výměně opotřebených nebo poškozených pneumatik je nejlepší vyměnit všechny čtyři pneumatiky zároveň. Měníte-li pouze dvě pneumatiky, snažte se, aby odpovídaly zbývajícím pneumatikám na vozidle, a pro optimální záběr a stabilitu nechte nové pneumatiky namontovat na zadní nápravu.