Czech Republic CS
Změnit stát

Porozumějte svým pneumatikám

Výroba pneumatiky – fáze

Součásti pneumatik jsou montovány ve stroji na výrobu surové pneumatiky

Pryžová směs

Pryžová směs pneumatiky obsahuje až 30 samostatných přísad v různých poměrech, které ovlivňují výkonnostní charakteristiky pneumatiky. Během procesu mísení se pryž, plniva a další základní přísady smíchají dohromady, aby vytvořily černou, lepkavou směs, která je následně připravena k rozmělnění.

Součásti pneumatik jsou montovány ve stroji na výrobu surové pneumatiky

Rozmělňování

Zchladlá gumová směs je ve speciálním rozmělňovači rozřezána na pásy. Tyto pásy budou tvořit základní strukturu pneumatiky. Během procesu rozmělňování jsou připravovány rovněž ostatní součásti pneumatiky, z nichž některé jsou potaženy jiným typem gumy.

Součásti pneumatik jsou montovány ve stroji na výrobu surové pneumatiky

Šířka pneumatiky

Během fáze výroby surové pneumatiky je pneumatika vytvářena zevnitř směrem ven pomocí součástí jako jsou textilní prvky, ocelové pásy, patky, kordová tkanina, běhoun a další součásti, které jsou vloženy do stroje na výrobu surové pneumatiky, který zajišťuje, že každá součást bude na svém místě. Konečný výsledek známý jako „surová pneumatika“ vypadá téměř jako hotový výrobek.

Součásti pneumatik jsou montovány ve stroji na výrobu surové pneumatiky

Vytvrzení

Surová pneumatika je „vytvrzována“ ve vulkanizačním stroji. Tento stroj využívá horkých forem ke slisování jednotlivých součástí dohromady. Během vytvrzování získává pneumatika svůj konečný tvar a je opatřena příslušným vzorkem a značkami na bočnici.

Součásti pneumatik jsou montovány ve stroji na výrobu surové pneumatiky

Kontrola

Všechny pneumatiky Sava jsou před expedicí prodejcům důkladně kontrolovány. Tento proces kontroly zahrnuje vizuální prohlídky vyškolenými odborníky, jakož i mechanické testy, které odhalí sebemenší závadu či potenciální slabé místo. Vybraný vzorek pneumatik je podroben rentgenové kontrole, která odhalí sebemenší skrytý problém. Z každé série je náhodně vybráno několik dalších pneumatik, které jsou kontrolory jakosti rozřezány, aby bylo zkontrolováno, že jejich konstrukce splňuje naše vysoké standardy.

Součásti pneumatiky

Kordová tkanina: Vnitřní jádro pneumatiky je tvořeno vrstvami textilie zvanými kordová tkanina, které jsou vyrobeny z textilní vazby potažené pryží. Konstrukce kordové tkaniny umožňuje, aby byla pneumatika pružná, ale zabraňuje roztahování. Pevnost pneumatiky je z velké části zajišťována silnou vrstvou kordové tkaniny – zvané „vložka kostry“ – která se nachází v blízkosti vnitřního pláště pneumatiky.

Patky: Patky tvoří vzduchotěsnou izolaci mezi pneumatikou a ráfkem kola. Jsou vyrobeny z pevné splétané oceli a jsou potaženy pryží.

Pás: Pevnost pneumatiky je zesílena ocelovými pásy – tkanými pásy ocelových drátů potaženými pryží – které zvyšují tuhost. Pro větší pevnost, delší životnost a odolnost proti poškození jsou pásy u některých pneumatik doplněny o kevlarové vlákno.

Bočnice: Část pneumatiky mezi patkou a běhounem. Bočnice pneumatiky je vyrobena ze silné pryže, která podporuje boční stabilitu pneumatiky. Bočnice všech pneumatik jsou rovněž opatřeny nezbytnými údaji o pneumatice, včetně rozměrů, výkonnostních charakteristik a doporučeného tlaku v pneumatice.

Rameno: Zešikmený okraj, kde se běhoun napojuje na bočnici, je znám jako rameno. Konstrukce ramene je důležitým faktorem výkonnosti pneumatiky v zatáčkách.

Běhoun: Široká oblast měkčí pryže, která je v kontaktu s vozovkou a zajišťuje přilnavost pneumatiky a tlumení. Dezén vzorku běhounu a pryžová směs použitá na jeho konstrukci jsou dva z nejdůležitějších faktorů při určování toho, jak se každá pneumatika chová.

Drážky a lamely: Hluboké drážky mezi bloky běhounu hrají klíčovou roli v tom, jak pneumatika odvádí vodu, bláto a sníh. Malé zářezy v blocích běhounu známé jako lamely jsou konstruovány za účelem zajištění mimořádné přilnavosti. Drážkové a lamelové profily jsou obzvláště důležité u pneumatik konstruovaných do těžkých podmínek, například zimních pneumatik.

Žebro: Pevné lanko vedoucí středem pneumatiky se nazývá žebro. Jeho úkolem je poskytnout pneumatice dodatečné vyztužení.