Latvia LV
Mainīt valsti

Riepu izprašana

Riepu ražošana — posmi

Notiek riepu komponentu montāža riepu veidošanas mašīnā, lai saražotu “zaļo” riepu

Gumijas maisījums

Riepu gumijas maisījumā var būt 30 dažādu sastāvdaļu, un to dažādās proporcijas ietekmē riepas snieguma raksturīpašības. Maisīšanas procesa laikā dažādu veidu gumija, pildījuma materiāli un citas svarīgas sastāvdaļas tiek sajauktas kopā, izveidojot melnu un lipīgu savienojumu, ko pēc tam var sagriezt sloksnītēs.

Notiek riepu komponentu montāža riepu veidošanas mašīnā, lai saražotu “zaļo” riepu

Griešana

Speciālā griešanas iekārtā atdzesētais gumijas maisījums tiek sagriezts sloksnītēs. Šīs sloksnītes veidos riepas pamatstruktūru. Griešanas procesa laikā tiek sagatavotas arī citas riepas daļas, un dažas no tām tiek pārklātas ar cita veida gumiju.

Notiek riepu komponentu montāža riepu veidošanas mašīnā, lai saražotu “zaļo” riepu

Riepas platums

Veidošanas posma laikā riepa tiek veidota no iekšpuses uz āru, un tās komponenti — tekstila elementi, borti, tērauda jostas, karkass, protektors un citas daļas — tiek ievietoti riepas veidošanas mašīnā, kas nodrošina, ka katra daļa atrodas pareizajā vietā. Galarezultāts, ko sauc arī par “zaļu riepu”, izskatās līdzīgi pabeigtam izstrādājumam.

Notiek riepu komponentu montāža riepu veidošanas mašīnā, lai saražotu “zaļo” riepu

Vulkanizācija

“Zaļa” riepa tiek vulkanizēta vulkanizācijas mašīnā. Šajā mašīnā tiek izmantotas karstas presformas, lai saspiestu komponentu daļas kopā. Vulkanizācijas posma laikā riepai tiek piešķirta tās galīgā forma, kā arī tiek ieštancēts protektoru raksts un sānu malu marķējumi.

Notiek riepu komponentu montāža riepu veidošanas mašīnā, lai saražotu “zaļo” riepu

Kvalitātes kontrole

Visas Sava riepas tiek rūpīgi pārbaudītas, pirms tās tiek piegādātas izplatītājiem. Kvalitātes kontroles procesa gaitā eksperti veic vizuālas un mehāniskas pārbaudes, lai identificētu vissīkākos defektus vai potenciāli vājus punktus. Daļai riepu tiek veiktas pārbaudes ar rentgenstariem, lai konstatētu vissīkākās iekšējās problēmas. Pēc nejaušības principa no katras partijas tiek izvēlētas dažas riepas, kuras kvalitātes kontroles inženieri pārgriež, lai pārliecinātos, ka to konstrukcija atbilst visaugstākajiem standartiem.

Riepas daļas

Karkass: Riepas iekšējais “skelets” sastāv no auduma slāņiem, ko sauc par kordiem un kas ir izgatavoti no austa materiāla, kas pārklāts ar gumiju. Šķiedru konstrukcija nodrošina riepu elastību, bet novērš stiepšanos. Lielu daļu riepas stiprības nodrošina robusts šķiedru slānis — to sauc par “karkasa kordiem” — blakus riepas iekšējam ieliktnim.

Borti: Borti izveido hermētisku savienojumu starp riepu un riteņa loku. Tos izgatavo no izturīga pīta tērauda un pārklāj ar gumiju.

Josta: Riepas stiprību papildina tērauda jostas — pītas tērauda stiepļu loksnes, kas pārklātas ar gumiju, — tie arī nodrošina stingrību. Dažās riepās kordiem tiek pievienots arī kevlara audums papildu stiprībai, ilgākam kalpošanas laikam un lielākai noturībai pret bojājumiem.

Sānu mala: Riepas daļa starp bortu un protektoru. Riepas sānu mala sastāv no biezas gumijas, kas papildina riepas sānisko stabilitāti. Uz visām riepu sānu malām tiek arī norādīta būtiska informācija par riepu, tostarp tās izmēri, snieguma raksturlielumi un ieteicamais piepumpēšanas spiediens.

Plecs: Slīpo maliņu, kurā protektors ir savienots ar sānu malu, sauc par plecu. Pleca konstrukcija ir svarīgs faktors, kas nosaka riepas sniegumu pagriezienos.

Protektors: Plata mīkstākas gumijas zona, kas saskaras ar ceļu un nodrošina riepas saķeri un amortizāciju. Protektora raksta konstrukcija un tā veidošanā izmantotais gumijas savienojums ir divi vissvarīgākie faktori, kas nosaka, kā katra riepa darbojas.

Rievas un lameles: Dziļām rievām starp protektoru blokiem ir būtiska loma, jo tās ļauj riepai izspiest ūdeni, dubļus un sniegu. Mazās spraugas protektoru blokos sauc par lamelēm, un tās ir paredzētas labākas saķeres nodrošināšanai. Rievu un lameļu raksti ir sevišķi svarīgi riepām, kas paredzētas skarbiem apstākļiem, piemēram, ziemas riepām.

Riba: Taisno līniju, kas atrodas riepas centrā, sauc par ribu. Tā riepai nodrošina papildu pastiprinājumu.