Poland PL
Zmień kraj

Opony sezonowe

Zakup opon zimowych

W niektórych krajach europejskich, zgodnie z przepisami, w chłodniejszych miesiącach należy stosować opony zimowe.

Jednak nawet jeśli w Twojej okolicy nie ma takiego obowiązku, stosowanie opon zimowych przynosi wiele korzyści, takich jak lepsza przyczepność oraz kontrola nad pojazdem na oblodzonych i ośnieżonych nawierzchniach.

Bardziej bezpieczna jazda w niskich temperaturach: Opony zimowe funkcjonują lepiej, gdy słupek rtęci spada poniżej 7°C. W porównaniu z oponami letnimi i całorocznymi opony zimowe Sava, dzięki specjalnej mieszance z dużą ilością krzemionki, zapewniają w warunkach zimowych krótszą drogę hamowania oraz lepszą przyczepność i kontrolę nad pojazdem.

Dobra przyczepność na lodzie i śniegu: Szerokie klocki bieżnika oraz dodatkowe lamele (małe szczeliny w klockach bieżnika) zwiększają przyczepność na oblodzonych nawierzchniach, pozwalając równocześnie szybko odprowadzać śnieg spod kół. Niektóre opony zimowe posiadają kolce, zwiększające przyczepność w najcięższych warunkach zimowych.

Przestrzegaj przepisów

W niektórych krajach europejskich wymagane jest stosowanie opon zimowych w wyznaczonych okresach. Niekiedy istnieją pewne ograniczenia dotyczące opon kolcowanych, które w niektórych obszarach nie są dozwolone, a w innych wymagany jest ich demontaż wiosną. Zanim kupisz opony, dowiedz się, co mówią na ten temat przepisy w Twoim kraju.

Szukaj informacji

Zgodnie z przepisami UE na każdej oponie musi znajdować się informacja o jej parametrach użytkowych pod kątem określonych kryteriów – nie dotyczy to jednak parametrów użytkowych w zimie. Najlepszymi źródłami informacji o parametrach użytkowych różnych modeli opon w zimie są sprzedawca opon oraz wyniki testów przeprowadzonych przez niezależne organy.

Kup cały komplet

Nie próbuj zakładać jednocześnie opon letnich i zimowych, ponieważ ograniczy to panowanie nad pojazdem, szczególnie jeśli opony różnią się parametrami użytkowymi i wzorem bieżnika. Równoczesny montaż opon zimowych oraz letnich może spowodować, że śliska nawierzchnia stanie się jeszcze bardziej niebezpieczna, ze względu na różną przyczepność poszczególnych opon.

Nieużywane przechowuj w odpowiednich warunkach

W lecie opony zimowe należy przechowywać w specjalnych workach, ułożone na boku w poziome stosy, tak aby bieżnik nie był skierowany ku dołowi. Dbanie o opony zimowe przedłuży ich żywotność. Jeśli nie masz wystarczającej ilości miejsca w domu lub pracy, zapytaj sprzedawcę opon, jak można je przechowywać.

Regularnie kontroluj opony

W regularnych odstępach czasu sprawdzaj opony zimowe pod kątem prawidłowego ciśnienia i właściwej głębokości bieżnika. Tam, gdzie prawo wymaga jeżdżenia na oponach zimowych, przepisy regulują również minimalną głębokość bieżnika. Zgodnie z zaleceniem firmy Sava, minimalna głębokość bieżnika w oponach zimowych powinna wynosić 4 mm (w przypadku opon letnich dopuszczalne minimum w UE to 1,6 mm).

Nigdy nie przedkładaj prędkości nad bezpieczeństwo

Indeks prędkości opon przeznaczonych do jazdy w zimie może być niższy niż analogiczny wskaźnik dla opon letnich. Nie wolno przekraczać prędkości zalecanej dla opon zimowych zamontowanych w pojeździe.