
Opony letnie a całoroczne
Niektórzy kierowcy uważają, że lepiej jest mieć specjalne opony letnie niż pojedynczy komplet na cały rok. Sprawdzamy, jakie są zalety i wady obu rozwiązań.
Opony letnie: Opony letnie najczęściej składają się z bardziej miękkiej mieszanki gumowej, która pozwala uzyskać dobrą przyczepność i prowadzenie na mokrej oraz suchej nawierzchni. Najlepiej sprawdzają się w temperaturach powyżej 7°C, natomiast nie są dobrym rozwiązaniem w warunkach zimowych.
Warto rozważyć zakup opon dostosowanych do warunków letnich, jeśli:
- posiadasz już komplet opon na trudne warunki zimowe;
- zależy Ci na jak najlepszym prowadzeniu i optymalnych osiągach w wyższych temperaturach;
- zimy w Twojej okolicy są łagodne, a temperatura na ogół nie spada poniżej 7°C, dzięki czemu przez cały rok możesz używać opon letnich.
Opony całoroczne: Przeznaczone do jazdy w obszarach, gdzie zimy są łagodne – temperatury rzadko spadają poniżej 0°C, a opady śniegu są rzadsze i mało intensywne. Opony całoroczne to dobry kompromis między oponami na lato i na zimę.
Opony całoroczne Sava posiadają te same oznaczenia M+S oraz płatka śniegu co opony zimowe. Oznacza to, że mogą być używane w zimie tam, gdzie zgodnie z przepisami wymagane są opony zimowe, bez wpływu na wydajność, nawet w trudnych warunkach.
Warto rozważyć zakup opon całorocznych, jeśli:
- nie chcesz zmieniać opon letnich na zimowe i na odwrót;
- zimą temperatury w Twojej okolicy rzadko spadają poniżej 0°C (w przeciwnym razie należy przemyśleć zakup kompletu opon zimowych);
- nie masz możliwości przechowywania i montażu drugiego kompletu opon.
Dla optymalnej wydajności w warunkach zimowych zalecane jest stosowanie opon zimowych Sava.