Poland PL
Zmień kraj

Opony sezonowe

Mount summer tires

Zamontuj opony letnie

Jeśli w miesiącach zimowych używasz opon zimowych, pamiętaj o zamontowaniu opon letnich, gdy średnie temperatury wzrosną ponad 10°C. Opony letnie wpłyną korzystnie na jazdę po suchej nawierzchni. Pamiętaj o właściwym przechowywaniu opon zimowych: korzystaj z odpowiednich worków, a opony ułóż na boku. Poproś sprzedawcę opon o więcej informacji na temat możliwości składowania opon poza sezonem.
Check your pressure

Sprawdź ciśnienie

Sprawdź ciśnienie: Gdy jest ciepło, opony szybciej tracą powietrze, więc regularna kontrola ciśnienia w lecie jest jeszcze ważniejsza niż w zimie. Niedopompowane opony, z powodu zwiększonego oporu toczenia, generują podczas jazdy więcej ciepła, co negatywnie wpływa na zużycie paliwa.

Check your pressure

Sprawdzaj poziom płynów

Sprawdzaj poziom płynów: Koniecznie należy sprawdzać, czy poziom oleju, płynu chłodzącego, płynu hamulcowego i płynu do spryskiwaczy jest zgodny z zaleceniami producenta. Przy wyższych temperaturach otoczenia można stosować gęstszy olej silnikowy, który jest bardziej odporny na wysoką temperaturę.

Check your battery health

Sprawdź akumulator

Sprawdź akumulator: Wyższe temperatury otoczenia mogą się wiązać z dodatkowym obciążeniem dla akumulatora. W lecie starsze akumulatory muszą sprostać szczególnym wymaganiom. Dobrym pomysłem może okazać się test akumulatora, pozwalający stwierdzić, czy nie trzeba go wymienić lub naładować.

Be ready for rough weather

Przygotuj się na trudne warunki pogodowe

Również w okresie letnim pogoda może być zmienna. Cieplejsze miesiące wiążą się z charakterystycznymi dla siebie wyzwaniami pogodowymi, począwszy od ulewnego deszczu, silnych wiatrów oraz mgły, a skończywszy na skrajnych warunkach atmosferycznych, takich jak burze i huragany. W takich warunkach istotną rolę odgrywają umiejętności związane z prowadzeniem pojazdu, takie jak wychodzenie z poślizgu oraz korygowanie toru jazdy przy silnych wiatrach.

Change your tires

Zmień opony

W regionach, na których występują obfite opady śniegu lub temperatura regularnie spada poniżej 7°C, warto wyposażyć się w komplet opon zimowych.

Kierowcy mieszkający lub podróżujący w obszarach, na których drogi często pokryte są lodem, mogą stosować opony kolcowane. Nie wszędzie są one dozwolone, natomiast w ekstremalnych warunkach zimowych opony z kolcami umożliwiają jakąkolwiek jazdę. Aby zapobiec uszkodzeniu nawierzchni drogi, pamiętaj o zdjęciu ich wiosną.

Change your oil

Wymień olej

Specjalny olej na zimę ułatwi uruchomienie samochodu w mroźne poranki. Zanim słupek rtęci spadnie, warto wymienić olej na lżejszą mieszankę, szczególnie jeśli w lecie używany był gęstszy olej.

Check your essential equipment

Dokonaj przeglądu najważniejszych składników wyposażenia

Dokonaj przeglądu najważniejszych składników wyposażenia: Dla uzyskania maksymalnego komfortu i pewności w niskich temperaturach hamulce oraz system ogrzewania pojazdu i tylnej szyby Twojego samochodu powinny być całkowicie sprawne.

Koniecznie musisz również sprawdzać poziom płynu niezamarzającego i płynu do spryskiwacza przedniej szyby . Obieg chłodnicy powinien zawierać wodę oraz płyn niezamarzający w proporcji 50:50. Jeśli nie masz co do tego pewności, udaj się do pobliskiego warsztatu lub skorzystaj z prostego domowego zestawu testowego. W międzyczasie upewnij się, że używany przez Ciebie płyn do spryskiwacza jest odporny na niskie temperatury, a jeśli pióra wycieraczek wyglądają na zużyte – trzeba je wymienić.

Rinse of road salt

Zmyj sól drogową

Zmyj sól drogową: Sól i piasek, którymi posypywane są drogi, mogą szybko doprowadzić do korozji w Twoim pojeździe. W przypadku poruszania się po takich drogach trzeba pamiętać o regularnym płukaniu i myciu nadwozia swojego samochodu celem usunięcia z niego soli oraz chemikaliów.

Slow down

Zwolnij

W warunkach zimowych zmniejsz prędkość i zarezerwuj więcej czasu na każdą podróż. Zachowaj większą odległość od samochodu z przodu. Poświęć trochę czasu, aby poprawić takie umiejętności związane z prowadzeniem pojazdu, jak wychodzenie z poślizgu czy kontrola pojazdu na lodzie.