Poland PL
Zmień kraj

Sprawdź bieżnik opony

Kontrola przeprowadzona przez fachowca – regularnie sprawdzaj głębokość bieżnika

Sprawdź bieżnik opony

Dzięki regularnym przeglądom bieżnika opon możesz dowiedzieć się wiele na temat stanu ogólnego i zachowania swojego auta. Nadmierne lub nierównomierne zużycie bieżnika może wskazywać na potencjalne problemy, które wymagają konsultacji z fachowcem. Należy dokładnie sprawdzać opony co najmniej raz w miesiącu, a także przed długimi podróżami i po nich.

Czy widzisz wskaźniki zużycia bieżnika? Są to paski z twardej gumy, które stają się widoczne dopiero wtedy, gdy zużycie bieżnika opony przekroczy określoną granicę. Jeśli je widzisz, nadszedł czas, aby zainwestować w nowy komplet opon. Na ściankach bocznych opon marki Sava znajduje się również symbol, dzięki któremu dowiesz się, gdzie znajdują się paski wskazujące na zużycie bieżnika -

Czy znasz głębokość bieżnika w swoich oponach? Stopień zużycia bieżnika można również sprawdzić przy pomocy specjalnego głębokościomierza bieżnika opony, który można kupić po przystępnej cenie w warsztatach samochodowych lub sklepach z artykułami motoryzacyjnymi. Pamiętaj, że – zgodnie z europejskim prawem – minimalna głębokość bieżnika to 1,6 mm, natomiast w przypadku opon zimowych zaleca się bieżnik o minimalnej głębokości 4 mm. Koniecznie dokonaj pomiaru zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz bieżnika.

Czy coś utknęło w bieżniku? Kamienie, odłamki i inne małe elementy zalegające na drodze często przedostają się do bieżnika i mogą doprowadzić do przebicia opony. Dokonaj przeglądu rowków bieżnika pod kątem obecności ciał obcych, a jeśli je znajdziesz – ostrożnie je usuń.

Czy opony są zużyte na zewnątrz? Nadmierne zużycie krawędzi bieżnika może oznaczać, że opony są nieprawidłowo napompowane. Regularnie sprawdzaj ciśnienie powietrza w oponach, ponieważ jazda na niedopompowanych oponach skraca ich żywotność i powoduje większe zużycie paliwa. Jeśli z opony szybko schodzi powietrze, należy sprawdzić, czy nie są dziurawe. Zużyte krawędzie przednich opon – przy braku innych negatywnych symptomów – mogą być konsekwencją zbyt szybkiej jazdy na zakrętach, zatem pomyśl o zmianie swoich nawyków podczas jazdy, jeśli chcesz przedłużyć żywotność swoich opon.

Czy opony są zużyte na środku? Nadmierne zużycie środkowej części bieżnika może być konsekwencją zbyt wysokiego ciśnienia powietrza w oponach, co potencjalnie zwiększa ryzyko pęknięcia opony. Sprawdź zalecany poziom ciśnienia w instrukcji obsługi swojego pojazdu i w razie potrzeby je obniż.

Czy którakolwiek z opon jest zużyta bardziej niż pozostałe? Nierównomierne zużycie pojedynczej opony może oznaczać potrzebę wyważenia lub ustawienia zbieżności kół. Zwróć uwagę na pojedyncze ślady nierównomiernego zużycia lub łyse fragmenty opony, które mogą wskazywać na problemy z zawieszeniem. W takim przypadku skontaktuj się z fachowcem.

Czy opony zużywają się w różnym tempie? Opony nie będą się zużywać równomiernie. Przednie opony wykonują więcej pracy i unoszą ciężar silnika, zatem będą zużywać się szybciej niż ogumienie na tylnej osi. Jeśli podejrzewasz, że zużywają się one szybciej niż powinny, niech mechanik sprawdzi stan Twoich amortyzatorów. Nierównomierne zużywanie się powierzchni styku opon z nawierzchnią, polegające na szybszym zużyciu opon z jednej strony samochodu, może sygnalizować potrzebę ustawienia zbieżności kół.

Czy krawędzie opon są nadmiernie zużyte? Jeśli krawędzie bieżnika opon przypominają kształtem zęby piły lub są wystrzępione, prawdopodobnie jest to spowodowane nierównomiernym przyleganiem opon do powierzchni drogi. Może to oznaczać konieczność ustawienia zbieżności kół.