Poland PL
Zmień kraj

Prawidłowe ciśnienie powietrza w oponach

Regularnie sprawdzaj ciśnienie w oponach, aby zapewnić sobie bezpieczeństwo i ich dłuższą żywotność.

Prawidłowe ciśnienie powietrza w oponach

Ciśnienie powietrza w oponach ma wpływ na osiągi, zużycie paliwa oraz bezpieczeństwo samochodu. Ponadto, prawidłowe ciśnienie wydłuża żywotność ogumienia, gdyż źle napompowane opony są podatne na nadmierne oraz nierównomierne zużycie.

Niezbędne są regularne kontrole ciśnienia

Wszystkim kierowcom zaleca się sprawdzanie ciśnienia w oponach przynajmniej raz w miesiącu, a także przed długimi podróżami i po nich. Warto również kontrolować bieżnik pod kątem nierównomiernego zużycia, które może być symptomem zbyt wysokiego lub zbyt niskiego ciśnienia.

Nawet w idealnych warunkach na drodze opony tracą ciśnienie, zazwyczaj w tempie 0,069 bara (1 psi) miesięcznie, a w wyższych temperaturach nawet szybciej.

Jeśli nie masz pewności co do prawidłowego ciśnienia w oponach, zajrzyj do instrukcji obsługi pojazdu lub spójrz na ściankę boczną opony.

Jak mierzyć ciśnienie w oponach

  1. Potrzebny jest do tego ciśnieniomierz. Kompresor w najbliższym warsztacie lub na stacji benzynowej ma zazwyczaj wbudowany ciśnieniomierz. Możesz również kupić mały, przenośny egzemplarz w sklepie z artykułami motoryzacyjnymi.
  2. Ciśnienie opon należy sprawdzać tylko wtedy, gdy opony są chłodne – z samego rana lub przed wyruszeniem w podróż. Ponieważ opony się nagrzewają podczas jazdy lub pod wpływem wysokiej temperatury, powietrze w nich zawarte rozszerza się, co może przyczynić się do niedokładnego odczytu.
  3. Znajdź zawór w kole i odkręć plastikową nakrętkę. Umieść ciśnieniomierz na zaworze i naciśnij go. Usłyszysz krótkie syczenie, a wskazówka lub wskaźnik ciśnieniomierza powinny się poruszyć.
  4. Dokonaj odczytu i porównaj wskazaną wartość z poziomem ciśnienia zalecanym przez producenta, wyrażonym w barach lub psi.
  5. Jeśli korzystasz z kompresora w warsztacie, w razie potrzeby możesz dopompować lub wypompować powietrze. Jeśli używasz tylko ciśnieniomierza, niezbędny będzie również domowy kompresor lub wizyta w najbliższym warsztacie.
  6. Powtórz powyższe czynności dla wszystkich czterech opon. Opona zbyt szybko tracąca ciśnienie może być nieszczelna. Fachowiec powinien możliwie jak najszybciej skontrolować opony.
  7. Po napompowaniu opon do poziomu zalecanego przez producenta załóż nakrętki na zawory.