Poland PL
Zmień kraj

Kiedy muszę wymienić opony?

Korzystanie z porad sprzedawcy opon – dowiedz się, co wskazuje na konieczność wymiany opon

Kiedy muszę wymienić opony?

Dla każdej opony nadchodzi w końcu czas wymiany. Poniżej przedstawionych jest kilka sygnałów, na które należy zwrócić uwagę.

Musisz dokonać zakupu nowych opon w następujących sytuacjach:

Gdy bieżnik zużył się poniżej poziomu umożliwiającego bezpieczną jazdę: Bieżnik każdej opony zmniejsza się w miarę upływu czasu, co jest konsekwencją wycierania się gumy. Większość opon ma wskaźnik zużycia, pozwalający ocenić, czy doszło do zużycia bieżnika przekraczającego poziom bezpieczeństwa. Służą do tego paski z twardej gumy, które stają się widoczne, gdy głębokość bieżnika spadnie poniżej określonej wartości (minimum dopuszczalne przez przepisy UE to 1,6 mm).

Nierównomierne zużycie bieżnika – o którym mówimy wtedy, gdy niektóre części opony ścierają się szybciej niż inne – może wskazywać na problemy z pojazdem lub oponami. Zużycie bieżnika należy kontrolować regularnie.

Gdy widzisz, że opona jest uszkodzona: Niewielkie pęknięcia widoczne w ścianie bocznej opony – zjawisko znane jako „crazing” – wskazują na konieczność wymiany opon, gdyż uszkodzenie tej części może doprowadzić do uszkodzenia całej opony. Ściany boczne, bieżnik i barki opony powinny być również poddawane regularnym przeglądom pod kątem wyrw, pęcherzyków oraz pęknięć. Opony z tego typu uszkodzeniami wymagają wymiany, nawet jeśli stan bieżnika jest zadowalający.

Najlepiej jest za każdym razem wymieniać wszystkie cztery opony, nawet jeśli tylko jedna z nich jest zużyta lub uszkodzona. Jeśli wymieniasz ogumienie tylko na dwóch kołach, upewnij się, że jest ono zgodne z pozostałymi dwiema oponami, natomiast dla uzyskania optymalnej przyczepności i stabilności zamontuj nowe opony na tylną oś.