Poland PL
Zmień kraj

Poznaj swoją oponę

Produkcja opon – etapy

Z poszczególnych elementów w specjalnej maszynie tworzony jest półfabrykat opony.

Skład gumy

Guma w oponie składa się z nawet 30 różnych składników, których proporcje decydują o cechach użytkowych całej opony. W trakcie mieszania dochodzi do połączenia gumy, wypełniaczy oraz innych niezbędnych elementów i wytworzenia czarnej lepkiej mieszanki gotowej do rozdrabniania.

Z poszczególnych elementów w specjalnej maszynie tworzony jest półfabrykat opony.

Frezowanie

Rozdrabnianie Mieszanina schłodzonej gumy jest cięta na pasy w specjalnej maszynie rozdrabniającej. Pasy te stanowią podstawową konstrukcję opony.

Z poszczególnych elementów w specjalnej maszynie tworzony jest półfabrykat opony.

Szerokość opony

Opona jest wytwarzana od środka, a jej składniki, takie jak elementy z włókna, stopki, stalowe pasy, osnowa oraz bieżnik, są umieszczane w maszynie do budowy opon, dzięki której każda część znajdzie się na odpowiednim miejscu.

Z poszczególnych elementów w specjalnej maszynie tworzony jest półfabrykat opony.

Wulkanizacja

Półfabrykat opony podlega wulkanizacji w specjalnej maszynie. Wykorzystuje ona gorące formy, które łączą poszczególne części w całość. Na etapie wulkanizacji opony uzyskują swój ostateczny kształt. Wtedy także wytłacza się bieżnik i oznaczenia na ściankach bocznych.

Z poszczególnych elementów w specjalnej maszynie tworzony jest półfabrykat opony.

Kontrola

Wszystkie opony Sava są poddawane drobiazgowej kontroli, zanim znajdą się w sprzedaży. Obejmuje ona ocenę wizualną, przeprowadzoną przez wykwalifikowanych ekspertów, a także testy mechaniczne, wykrywające nawet najmniejszą usterkę lub niedoskonałość. Wybrane opony są prześwietlane promieniami rentgenowskimi, dzięki czemu każdy problem wewnątrz opony widać jak na dłoni.

Części opony

Osnowa: Wewnętrzny szkielet opony składa się z warstw kordu tworzących razem osnowę, wykonanych ze splotu włókien pokrytych gumą. Konstrukcja osnowy nadaje oponie elastyczności, ale zapobiega jej rozciąganiu. W dużej mierze wytrzymałość opony zależy od wytrzymałości osnowy znajdującej się obok wyłożenia wewnętrznego opony.

Stopki: Dzięki stopkom przestrzeń między oponą a felgą jest hermetycznie zamknięta. Są one wykonane z plecionej stali konstrukcyjnej pokrytej gumą.

Opasanie: Twoją oponę wzmacnia stalowe opasanie, składające się ze skręconych arkuszy drutów stalowych pokrytych gumą, które nadaje jej sztywność. W niektórych oponach stosowany jest dodatkowo Kevlar, dzięki czemu opony są mocniejsze, mają dłuższą żywotność i są bardziej odporne na uszkodzenia.

Ściana boczna: Część opony między stopką a bieżnikiem. Ściana boczna opony jest wykonana z grubej gumy, co ma korzystny wpływ na jej stabilność boczną. Na wszystkich ściankach bocznych opony znajdują się również niezbędne informacje o niej, takie jak wymiary, parametry użytkowe oraz zalecane ciśnienie.

Bark: Fazowana krawędź, na której bieżnik łączy się ze ścianką boczną, jest określana jako bark opony. Jego konstrukcja odgrywa ważną rolę podczas pokonywania zakrętów.

Bieżnik: Szeroka powierzchnia, składająca się z bardziej miękkiej gumy, stykająca się z nawierzchnią drogi i zapewniająca oponie przyczepność i amortyzację. Wzór bieżnika oraz mieszanka gumowa wykorzystywana w procesie jego produkcji to dwa najistotniejsze czynniki wpływające na zachowanie opony.

Rowki i lamele: Głębokie rowki między klockami bieżnika odgrywają kluczową rolę w odprowadzaniu przez oponę wody, błota i śniegu. Małe szczeliny w klockach bieżnika, lamele, mają za zadanie zapewniać lepszą przyczepność. Wzory rowków i lamel są szczególnie ważne w oponach zaprojektowanych do jazdy w trudnych warunkach, np. w oponach zimowych.

Żebro: Linia ciągła biegnąca przez środkową część opony nazywana jest żebrem. Jej zadaniem jest dodatkowe wzmocnienie opony.