Slovakia SK
Zmeniť krajinu

Sezónne pneumatiky

Kúpa zimných pneumatík

V niektorých európskych krajinách zákon predpisuje motoristom používanie pneumatík určených na zimu počas chladných mesiacov.

Aj keby to nebol prípad vašej krajiny, používanie pneumatík určených do chladného počasia môže ponúknuť výhody formou vyššieho výkonu, lepšiu trakciu a ovládateľnosť na ľade a snehu.

Bezpečnejšia jazda v nízkych teplotách: Ak ortuťový stĺpček klesne pod 7 °C, výkon zimných pneumatík sa naopak zvýši. Zimné pneumatiky Sava obsahujú špeciálnu zmes so zložkou bohatou na siliku, ktorá im poskytuje lepšiu trakciu, brzdenie a ovládanie v zimných podmienkach, než majú letné alebo celoročné pneumatiky.

Dobrá priľnavosť na lade a snehu: Široké bloku dezénu a doplňujúce lamely – malé zárezy v blokoch dezénu – zvyšujú trakciu na studených a zamrznutých vozovkách, pričom pneumatikám umožnia aj rýchle odvádzanie snehu. Niektoré zimné pneumatiky obsahujú dokonca aj výstupky kvôli bezpečnej priľnavosti v tých najhorších zimných podmienkach.

Dodržujte zákony

Niektoré európske krajiny vyžadujú namontovanie zimných pneumatík po určitom dátume v roku. Ďalšie obmedzenia platia na pneumatiky s výstupkami, ktoré môžu byť v niektorých regiónoch zakázané alebo sa musia na jar odstrániť. Pred kúpou sa oboznámte so zákonmi vašej krajiny.

Urobte vlastný prieskum

Zákony EÚ požadujú, aby všetky pneumatiky uvádzali informácie o svojich výkonnostných vlastnostiach v určitých podmienkach – aj keď výkonnosť v zime k nim nepatrí. Vaším najlepším zdrojom informácií o výkone rôznych modelov pneumatík v zime je váš miestny predajca pneumatík alebo testy vykonané nezávislými skupinami.

Kúpte celú sadu

Nenechajte sa zlákať na kombinovanie letných a zimných pneumatík. Takéto riešenie nepriaznivo ovplyvní ovládateľnosť, obzvlášť v prípade pneumatík, ktoré majú rôzne výkonnostné charakteristiky a vzory dezénu. Kombinovanie zimných a letných pneumatík môže spôsobiť, že šmykľavá cesta sa stane ešte nebezpečnejšou v dôsledku ich rozdielnej priľnavosti k povrchu vozovky.

Keď ich nepoužívate, uskladnite ich vhodne

Zimné pneumatiky by sa mali počas letných mesiacov uskladňovať v špeciálnych vakoch a vždy položiť na bok, nie stranou s dezénom nadol. Správna starostlivosť predĺži životnosť vašich zimných pneumatík. Váš predajca vám môže poradiť ohľadom uskladnenia pneumatík, ak to priestory doma alebo v práci neumožňujú.

Pravidelne kontrolujte svoje pneumatiky

Kontrolujte svoje pneumatiky v pravidelných intervaloch, aby mali správny tlak a dostatočnú hĺbku dezénu. Kde zákon predpisuje zimné pneumatiky, určuje aj minimálnu hĺbku dezénu. Sava odporúča minimálnu hĺbku dezénu zimných pneumatík (pre letné pneumatiky v EÚ platí predpísaná minimálna hĺbka dezénu 1,6 mm).

Nikdy neuprednostňujte rýchlosť pred bezpečnosťou

Pneumatiky určené na zimné podmienky môžu mať nižšie rýchlostné kategórie ako letné pneumatiky. Nikdy nesmiete prekročiť rýchlosť svojho vozidla odporúčanú pre zimné pneumatiky.