Slovakia SK
Zmeniť krajinu

Sezónne pneumatiky

Mount summer tires

Namontujte si letné pneumatiky

Namontujte si letné pneumatiky: Ak v zimných mesiacoch používate zimné pneumatiky, nezabudnite prejsť na letnú sadu, keď priemerné teploty vystúpia nad 10 °C. Letné pneumatiky podávajú oveľa lepší výkon na suchých cestách. Svoje zimné pneumatiky vždy uskladnite: Použite vhodné úložné vaky, a ukladajte ich na boky. Požiadajte svojho predajcu pneumatík o informácie o možnostiach mimosezónneho uskladňovania.

Check your pressure

Skontrolujte tlak v pneumatikách

Skontrolujte svoj tlak: Pneumatiky rýchlejšie strácajú tlak v teplejšom počasí, preto je pravidelná kontrola tlaku počas leta ešte dôležitejšia. Nedostatočne nahustené pneumatiky vytvárajú viac tepla počas jazdy, čím sa zvýši odpor pneumatík a nepriaznivo ovplyvní spotrebu paliva.

Check your pressure

Skontrolujte hladiny kvapalín

Skontrolujte hladiny kvapalín: Je nevyhnutné, aby ste sa uistili, že olej, chladiaca kvapalina, brzdová kvapalina a kvapalina ostrekovača vo vašom vozidle zodpovedajú odporúčaniam výrobcu vozidla. V teplejšom počasí môžete používať hustejšiu zmes motorového oleja, keďže je odolnejší voči pôsobeniu tepla.

Check your battery health

Skontrolujte technický stav vašej batérie

Skontrolujte technický stav vašej batérie: Teplejšie počasie kladie zvýšené nároky na batérie. Staršie batérie sú vystavené vyššej námahe počas leta. Odporúčame vám dať otestovať svoju batériu, aby ste videli, či nie je potrebné ich vymeniť alebo dobiť.

Be ready for rough weather

Pripravte sa na drsné počasie

Letné obdobie môže znamenať aj nestále počasie. Počnúc hustým dážďom, ostrým vetrom a hmlou až po extrémne prejavy počasia ako sú búrky a hurikány, teplé mesiace vás postavia pred klimatické výzvy. Zručnosti v jazde ako zvládanie šmyku a schopnosť korekcie riadenia v nebezpečnom vetre sú dôležité.

Change your tires

Vymeňte svoje pneumatiky

Motoristom, ktorí žijú v krajinách s intenzívnym snežením v zime alebo pravidelne majú teploty pod 7 °C, sa odporúča používať sadu pneumatík určených na zimu.

Vodičom, ktorí bývajú a jazdia v oblastiach, kde sú cesty často pokryté ľadom, môžu vyhovovať pneumatiky s výstupkami. Aj keď ich zákony nepovoľujú všade, pneumatiky s výstupkami alebo klincované pneumatiky umožnia jazdu aj v extrémnych zimných podmienkach. Pamätajte si, že sa musia odstrániť na jar, aby sa zabránilo poškodeniu vozovky.

Change your oil

Vymeňte olej

Špeciálny olej na zimné obdobie uľahčí ranné spúšťanie vášho auta počas mrazivých dní. Zvážte výmenu oleja na ľahšiu zmes skôr, než ortuť klesne, obzvlášť ak ste v letných mesiacoch používali hustejší olej.

Check your essential equipment

Skontrolujte svoju základnú výbavu

Skontrolujte svoju základnú výbavu: Vaše brzdy, kúrenie a odmrazovanie musia fungovať dokonale, aby vám zabezpečili optimálny komfort a sebaistotu v chlade.

Je dôležité sledovať aj nemrznúcu kvapalinu a kvapalinu do ostrekovačov . Chladiaci systém v chladiči musí obsahovať zmes vody a nemrznúcej kvapaliny v pomere 50/50. Ak si nie ste istý, dajte ju skontrolovať v miestnej servisnej dielni alebo použite jednoduchú domácu testovaciu súpravu. Pri tej príležitosti sa uistite, že je vaša kvapalina do ostrekovačov vhodná do zimných podmienok, ak vaše stierače vyzerajú opotrebovane, zvážte výmenu líšt stieračov.

Rinse of road salt

Opláchnite posypovú soľ

Opláchnite posypovú soľ: Soľ a štrk, čo sa používa na zbavenie ciest ľadu, môže rýchlo spôsobiť koróziu vášho vozidla. Ak ste jazdili na cestách, ktoré boli takýmto spôsobom udržiavané, je dôležité, aby ste pravidelne oplachovali a umývali soľ a chemikálie z karosérie svojho vozidla.

Slow down

Spomaľte

Spomaľte: V zimných podmienkach znížte svoju rýchlosť a rezervujte si viac času na každú cestu. Medzi svojím vozidlom a vozidlom pred vami nechajte väčšiu vzdialenosť. Venujte chvíľu osvojeniu jazdeckých zručnosti a naučte sa zvládať šmyky a ovládať svoje vozidlo na ľade.