Slovakia SK
Zmeniť krajinu

Ako skontrolovať dezén vašich pneumatík

Odborník na pneumatiky vykonávajúci prehliadku – pravidelne kontrolujte hĺbku svojho dezénu

Ako skontrolovať dezén vašich pneumatík

Pravidelnou kontrolou dezénu pneumatík sa môžete veľa dozvedieť o celkovom stave a výkone svojho vozidla. Nadmerné alebo nerovnomerné opotrebovanie dezénu môže upozorniť na potenciálne problémy, ktoré môžu vyžadovať odborné riešenie. Dôkladne skontrolujte svoje pneumatiky mesačne, takisto pred dlhšími cestami a po ich dokončení.

Vidíte indikátory opotrebovania dezénu? Sú to výstupky z tvrdej gumy, ktoré sa stanú viditeľnými až keď sa dezén opotrebuje v určitej miere. Ak sú viditeľné, je čas investovať do novej sady pneumatík. Pneumatiky Sava majú značku na bočnej stene, ktorá označuje miesto výstupkov opotrebovania dezénu. [odkaz „Ako čítať bočnú stenu“]

Skontrolovali ste hĺbku svojho dezénu? Ďalším spôsobom ako skontrolovať opotrebovanie dezénu je pomocou špeciálneho prístroja na meranie hĺbky dezénu, ktorý nie je nákladný a môžete si ho kúpiť v servisných dielňach alebo v predajniach s autosúčiastkami. Nezabúdajte, že váš dezén musí mať podľa európskych zákonov minimálnu hĺbku 1,6 mm, kým pre hĺbku dezénu zimných pneumatík sa odporúča najmenej 4 mm. Meranie vždy vykonajte na vnútornej aj vonkajšej strane dezénu.

Uchytilo sa niečo v dezéne? V dezéne sa často uchytia kamene, úlomky a iný drobný cestný odpad a môžu prepichnúť pneumatiku. Skontrolujte, či drážky dezénu neobsahujú cudzie predmety, a ak nejaké objavíte, opatrne ich odstráňte.

Pneumatiky sú opotrebované na vonkajšej strane? Nadmerné opotrebovanie na hranách dezénu môže znamenať nesprávne nahustenie pneumatík. Pravidelne kontrolujte tlak v pneumatikách [odkaz], keďže jazda s nedostatočne nahustenými pneumatikami skracuje ich životnosť a zvyšuje spotrebu paliva. Ak pneumatiky vyžadujú časté dohustenie, môže byť potrebné skontrolovať únik. Opotrebované hrany iba predných pneumatík môžu znamenať, že zatáčky beriete príliš rýchlo, preto zvážte zmenu svojich jazdných návykov kvôli maximalizovaní životnosti pneumatík.

Pneumatiky sú opotrebované v strednej časti? Nadmerné opotrebovanie stredu dezénu môže byť znakom prehustenia, čo môže zvýšiť riziko defektu. Prečítajte si odporúčaný tlak v návode svojho auta a v prípade potreby z neho vypustite.

Je jedna z pneumatík opotrebovanejšia než ostatné? Nerovnomerné opotrebovanie niektorej pneumatiky môže byť znakom toho, že kolesá sa musia vyvážiť alebo je potrebné nastavenie geometrie. Všímajte si miesta nerovnomerného opotrebovania alebo zodraté miesta, ktoré môžu upozorňovať aj na problémy so zavesením. Ak máte podozrenie na takéto problémy, konzultujte to s odborníkom.

Pneumatiky sa opotrebúvajú v rôznej miere? Pneumatiky sa neopotrebúvajú rovnakou rýchlosťou. Predné kolesá vykonávajú viac práce a nesú hmotnosť motora, preto sa opotrebujú rýchlejšie než tie na zadnej náprave. Ak sa vám zdá. že sa opotrebúvajú rýchlejšie než by mali, možno by ste mali dať skontrolovať tlmiče odborníkom. Nerovnomerné opotrebovanie na celkovej ploche pneumatík – pneumatiky na jednej strane auta sa opotrebujú rýchlejšie než na druhej – môže znamenať potrebu nastavenia geometrie kolies.

Nadmerné opotrebovanie na hranách pneumatík? Zubatý alebo trhaný vzhľad hrán pneumatík väčšinou vzniká v dôsledku ich nerovnomerného kontaktu s povrchom vozovky. Aj v prípade, že si všimnete takýto vzor opotrebovania, môže byť potrebné nastavenie geometrie kolies.