Slovakia SK
Zmeniť krajinu

Správny tlak v pneumatikách

Kontrola tlaku v pneumatikách – pravidelná kontrola prispeje k bezpečnosti jazdy a predlžuje životnosť pneumatiky

Správny tlak v pneumatikách

Tlak vzduchu v pneumatikách ovplyvňuje jazdný výkon, spotrebu paliva ako aj potenciálnu bezpečnosť. Správne nahustenie pneumatík predĺži aj životnosť pneumatík – nedostatočne nahustené pneumatiky sú vystavené nadmernému a nerovnomernému opotrebovaniu.

Pravidelné kontroly tlaku sú nevyhnutné

Všetkým motoristom odporúčame skontrolovať tlak v pneumatikách aspoň raz za mesiac a takisto pred dlhšími cestami a po ich dokončení. Odporúčame vám aj kontrolu dezénu na nerovnomerné opotrebovanie, čo môže byť znakom prehustenia alebo podhustenia.

Pneumatiky aj v ideálnych jazdných podmienkach strácajú tlak asi 0,069 barov alebo 1 libru na štvorcový palec (psi) za mesiac, v teplejšom prostredí ešte rýchlejšie.

Ak si nie ste istý správnou hodnotou tlaku pre vaše pneumatiky, preštudujte si návod na používanie k svojmu automobilu, alebo prezrite bočný plášť pneumatiky.

Ako skontrolovať tlak v pneumatikách

  1. Budete potrebovať tlakomer. Kompresor v miestnej servisnej dielni alebo na čerpacej stanici väčšinou majú vstavaný tlakomer, alebo si môžete kúpiť malý príručný model v predajni autodoplnkov.
  2. Tlak merajte vždy len v studených pneumatikách – hneď ráno alebo pred cestou. Keď sa pneumatiky zohrejú od jazdy alebo v horúčave, vnútorný tlak sa zvýši, preto bude nameraná hodnota nepresná.
  3. Nájdite vzduchový ventil na kolese a odskrutkujte plastový uzáver. Priložte tlakomer na ventil a pritlačte – budete počuť krátke fučanie a ukazovateľ či indikátor prístroja sa pohne.
  4. Porovnajte hodnotu tlaku na prístroji s tlakom odporúčaným výrobcom pneumatiky v baroch alebo v psi.
  5. Ak používate kompresor servisnej dielne, môžete nafukovať alebo vypúšťať vzduch podľa potreby. Ak používate iba tlakomer, budete musieť použiť domáci kompresor alebo zobrať svoje vozidlo do najbližšej dielne.
  6. Postup zopakujte pre všetky štyri pneumatiky. Ak pozorujete nadmernú stratu tlaku v jednej alebo viacerých pneumatikách, môže to indikovať únik. Dajte skontrolovať tieto pneumatiky odborníkom pri najbližšej príležitosti.
  7. Po nahustení každej pneumatiky na hodnotu odporúčanú výrobcom uzávery ventilov nasaďte späť.