Slovakia SK
Zmeniť krajinu

Kedy potrebujem vymeniť svoje pneumatiky?

Rady od vášho predajcu pneumatík – zistite, ktoré znaky vás upozorňujú na nutnosť výmeny svojich pneumatík

Kedy potrebujem vymeniť svoje pneumatiky?

Raz sa budú musieť vymeniť všetky pneumatiky. Uvedieme niektoré varovné znaky.

Vymeňte svoje pneumatiky, keď:

Dezén pneumatiky sa opotrebuje až pod úroveň bezpečnej jazdy: Akýkoľvek dezén sa časom zníži v dôsledku opotrebovania gumy. Väčšina pneumatík má indikátory opotrebovania, ktoré vám pomôžu určiť kedy je dezén opotrebovaný až pod bezpečnú úroveň. Sú to výstupky z tvrdej gumy, ktoré sa stanú viditeľnými, keď je hĺbka dezénu pod určitou hodnotou (zákonom stanovené minimum v EÚ je 1,6 mm).

Nerovnomerný vzor opotrebovania dezénu – keď sa niektoré časti dezénu opotrebujú rýchlejšie než ostatné – môžu byť znakom problémov s vaším vozidlom, ako aj s pneumatikou. Pravidelne kontrolujte opotrebovanie dezénu svojich pneumatík.

Objavíte viditeľné poškodenie pneumatiky: Malé viditeľné praskliny na bočnej stene pneumatiky – jav známy ako „popraskanie“ – sú znakom toho, že vaše pneumatiky potrebujú výmenu, keďže poškodenie tejto oblasti môže viesť k zlyhaniu pneumatiky. Bočné steny, dezén a ramená pneumatiky sa musia pravidelne kontrolovať pre zárezy, bubliny a vydutiny a praskliny. Pneumatiky s poškodeniami takýchto typov sa musia vymeniť, aj keď je dezén v poriadku.

Keď vymieňate opotrebované alebo poškodené pneumatiky, odporúča sa vymeniť všetky štyri pneumatiky súčasne. Ak meníte len dve kolesá, uistite sa, že sa zhodujú s ostatnými na vozidle, a kvôli optimálnej trakcii a stabilite dajte namontovať nové pneumatiky na zadnú nápravu.