Slovakia SK
Zmeniť krajinu

Porozumejte svojim pneumatikám

Výroba pneumatiky – fázy

Komponenty pneumatík sa skladajú v stroji na výrobu pneumatík, ktorý zostaví „zelenú pneumatiku“

Gumová zmes

Gumová zmes vašej pneumatiky môže obsahovať až 30 samostatných zložiek, ktoré v rôznej miere prispievajú k výkonnostným vlastnostiam pneumatiky. Počas procesu prípravy zmesi sa zmiešajú gumy, výplne a ďalšie zásadné zložky a vytvárajú čiernu lepkavú hmotu, ktorá je pripravená na spracovanie.

Komponenty pneumatík sa skladajú v stroji na výrobu pneumatík, ktorý zostaví „zelenú pneumatiku“

Ryhovanie

Vychladnutá gumová zmes sa nareže na pásy na špeciálnej rezačke. Tieto pásy budú tvoriť základnú štruktúru pneumatiky. Ďalšie súčasti pneumatiky sa pripravujú tiež počas procesu ryhovania, niektoré sa z nich pogumujú iným typom gumy.

Komponenty pneumatík sa skladajú v stroji na výrobu pneumatík, ktorý zostaví „zelenú pneumatiku“

Šírka pneumatiky

Počas fázy konštrukcie sa pneumatika zostavuje zvnútra smerom von. Zložky – textilné prvky, pätky, oceľové pásy, vrstvy, dezén a ostatné komponenty – sa vložia do výrobného stroja, ktorý zabezpečuje, že každá časť bude na správnom mieste. Výsledok procesu, známy ako „zelená pneumatika“, je už blízko k hotovému výrobku.

Komponenty pneumatík sa skladajú v stroji na výrobu pneumatík, ktorý zostaví „zelenú pneumatiku“

Vytvŕdzanie

Zelená pneumatika sa „vytvŕdza“ vo vulkanizačnom zariadení. Stroj používa horúce formy na zlisovanie komponentov. Pneumatika dostane svoj konečný tvar vo fáze vytvŕdzania, získa vzory dezénu a označenia na bočnej stene.

Komponenty pneumatík sa skladajú v stroji na výrobu pneumatík, ktorý zostaví „zelenú pneumatiku“

Inšpekcia

Všetky pneumatiky Sava sa dôkladne kontrolujú skôr, než sa pošlú predajcom. Proces inšpekcie zahŕňa kontrolu školenými odborníkmi ako aj mechanické testy, ktoré odhalia aj tú najmenšiu závadu alebo potenciálnu slabosť. Vybrané pneumatiky sa podrobia kontrolám röntgenovými lúčmi, ktoré upozornia aj na ten najnepatrnejší interný problém. Inžinieri kontroly kvality náhodne vyberú niekoľko pneumatík z každej dávky a rozrežú ich, aby sa uistili, že ich konštrukcia spĺňa naše vysoké štandardy.

Časti pneumatiky

Vrstvenie: Vnútorné „jadro“ sa skladá z vrstiev tkaniva vyrobeného z pogumovaného textilného výpletu. Konštrukcia vrstiev umožní pneumatikám flexibilitu, ale zabráni im v roztiahnutí sa. Najväčšiu pevnosť pneumatike dodáva robustná vrstva – známa ako „kostra“ – hneď vedľa vnútornej výstuže pneumatiky.

Pätky: Pätky tvoria vzduchotesný kontakt medzi pneumatikou a ráfom kolesa. Vyrábajú sa zo silnej spletenej ocele a sú pogumované.

Pás: Vaša pneumatika je spevnená oceľovými pásmi – pláty tkané z oceľových lán, potiahnuté gumou – ktoré jej dodajú tuhosť. Niektoré pneumatiky okrem pásu navyše obsahujú kevlarový pruh, ktorý ich spevní, predlžuje ich životnosť a zvýši ich odolnosť voči poškodeniam.

Bočná stena: Časť pneumatiky medzi pätkou a dezénom. Bočná stena pneumatiky sa vyrába z hrubej gumy, ktorá umocní stabilitu pneumatiky v bočnom smere. Na bočných stenách všetkých pneumatík sú vyrazené základné informácie o pneumatike, vrátane veľkosti, výkonnostných vlastností a odporúčaného tlaku.

Rameno: Vystupujúca hrana, kde sa dezén spája s bočnou stenou, sa nazýva rameno. Dizajn ramena je dôležitým faktorom vo výkone pneumatiky pri zatáčaní.

Dezén: Široká oblasť z mäkšej gumy, ktorá je v kontakte s vozovkou, a zodpovedá za priľnavosť a pruženie pneumatiky. Dizajn vzoru pneumatiky a gumová zmes použitá pri jej konštrukcii sú dve z najdôležitejších faktorov pri určení správania sa jednotlivých pneumatík.

Drážky a lamely: Hlboké drážky medzi blokmi dezénu hrajú kľúčovú rolu v odvádzaní vody, blata a snehu pneumatikou. Malé zárezy v blokoch dezénu za nazývajú lamely a sú určené na zvýšenie priľnavosti. Vzory drážok a lamiel sú obzvlášť dôležité pre pneumatiky určené do náročných podmienok, napríklad pre zimné pneumatiky.

Rebro: Pevný pás až ku stredu pneumatiky sa nazýva rebro. Je určené na to, aby dodávalo pneumatike dodatočnú pevnosť.