Turkey TR
Ülke değiştir

Mevsim lastikleri

Kış lastikleri satın alma

Bazı AB ülkelerinde sürücülerin soğuk aylarda özel bir kış lastiği seti kullanması yasal bir zorunluluktur.

Yaşadığınız ülkede böyle bir zorunluluk olmasa bile, soğuk havalar için tasarlanmış lastikler kullanmak, buz ve karda daha iyi çekiş ve kontrol özellikleriyle performans avantajları sağlayabilir.

Düşük sıcaklıklarda daha güvenli sürüş: Hava sıcaklığı 7 °C'nin altına düştüğünde genellikle bir kış lastiğinin performansı artar. Sava kış lastikleri, yaz lastiklerine veya dört mevsim lastiklerine kıyasla kış koşullarında daha iyi çekiş, frenleme ve kontrol sağlayan, yüksek oranda silika içeren özel bir bileşenden üretilir.

Buzlu ve karlı yollarda iyi kavrama: Geniş sırt blokları ve sırt bloklarındaki küçük yarıklardan oluşan ek kılcal kanallar, soğuk ve buzla kaplı yollarda çekişi iyileştirirken, lastiğin karları hızlı bir şekilde boşaltmasına da imkan tanır. Bazı kış lastiklerinde, en kötü kış koşullarında güvenli kavrama için çivi bile bulunmaktadır.

Yasalara uyun

Bazı Avrupa ülkelerinde sürücülerin yılın belirli bir tarihinden sonra kış lastikleri takması zorunludur. Belirli bölgelerde izin verilmeyen veya bahar aylarında çıkarılması gereken çivili lastiklerle ilgili başka kısıtlamalar da bulunabilir. Satın almadan önce ülkenizdeki yasaları kontrol edin.

Aramanızı yapın

AB mevzuatına göre tüm lastiklerde belirli kriterler çerçevesinde performans özellikleri hakkında bilgi gösterilmesi gerekir ancak kış performansı bu özelliklerden biri değildir. Farklı lastik modellerinin kış performansı hakkındaki en iyi bilgi kaynağınız yerel bayiniz veya bağımsız gruplar tarafından gerçekleştirilen testlerdir.

Tam bir set satın alın

Özellikle farklı performans özellikleri ve sırt desenleri olan lastiklerde yol tutuşu olumsuz yönde etkileneceği için yaz ve kış lastiklerini karışık takmayın. Bu lastiklerin yol yüzeyini farklı kavramasından dolayı kış ve yaz lastiklerinin karıştırılması kaygan yol koşullarını daha da tehlikeli hale getirebilir.

Kullanmadığınızda uygun şekilde saklayın

Kış lastikleri yaz aylarında özel torbalarında saklanmalıdır ve sırt tarafı aşağı gelecek şekilde değil, daima yan yatırılarak saklanmalıdır. Doğru bakım, kış lastiklerinizin ömrünü uzatır. Evinizde veya iş yerinizde uygun bir alanınız yoksa bayiniz size saklama seçenekleriyle ilgili tavsiyede bulunabilir.

Lastiklerinizi düzenli olarak kontrol edin

Doğru hava basıncı ve yeterli sırt derinliği için kış lastiklerinizi düzenli aralıklarla kontrol edin. Kış lastiklerinin yasal bir zorunluluk olduğu bölgelerde, minimum lastik sırt derinliği geçerlidir. Sava olarak kış lastiklerinin minimum 4 mm sırt derinliğine sahip olmasını tavsiye ederiz (yaz lastikleri için AB'de yasal minimum sınır 1,6 mm'dir).

Asla hızı, güvenliğe tercih etmeyin

Kış koşulları için tasarlanan lastiklerin, yaz lastiklerinden daha düşük bir hız endeksi olabilir. Kış lastikleri için tavsiye edilen hız endeksini asla aşmamalısınız.