Turkey TR
Ülke değiştir

Mevsim lastikleri

Mount summer tires

Yaz lastiklerinizi takın

Yaz lastiklerinizi takın: Kış ayları boyunca kış lastikleri kullanıyorsanız, ortalama sıcaklıklar 10 °C'nin üzerine çıktığında yaz lastiklerinizi taktırmayı unutmayın. Yaz lastikleri, kuru yollarda performans artışı sağlar. Kış lastiklerinizi muhafaza etmeyi unutmayın: Uygun saklama torbaları kullanın ve lastikleri yan yatırın. Sezon dışı saklama seçenekleri hakkında lastik bayinizden daha fazla bilgi isteyin.

Check your pressure

Lastik hava basıncını kontrol edin

Lastik hava basıncını kontrol edin: Sıcak havalarda lastiklerin havası daha hızlı iner; bu nedenle yaz aylarında lastiğinizin hava basıncını düzenli kontrol etmek çok daha önemlidir. Az şişirilmiş lastikler sürüş sırasında daha fazla ısı üreterek, lastiğin dönüş direncini arttırır ve yakıt tasarrufunu azaltır.

Check your pressure

Sıvı seviyelerinizi kontrol edin

Sıvı seviyelerinizi kontrol edin: Yağ, soğutma suyu, fren ve silecek suyu seviyelerinin araç üreticisinin tavsiyelerine uygun olmasını sağlamak son derece önemlidir. Isıdan daha az etkileneceği için sıcak havalarda daha kalın bileşenli bir motor yağı kullanmak isteyebilirsiniz.

Check your battery health

Akünüzün durumunu kontrol edin

Akünüzün durumunu kontrol edin: Sıcak havalar, akünüz için ekstra iş yükü anlamına gelebilir. Eski aküler yaz aylarında özellikle zorlanabilir. Akünüzün değiştirilmesi veya şarj edilmesi gerekip gerekmediğini görmek için akünüzü test ettirmek isteyebilirsiniz.

Be ready for rough weather

Fırtınalı havaya hazır olun

Yaz mevsiminde de hava şartları değişken olabilir. Yaz aylarının sağanak yağış, şiddetli rüzgar ve sisten, fırtına ve kasırga gibi şiddetli hava şartlarına kadar kendi zorlukları olabilir. Patinaj durumunda nasıl davranılması gerektiğini ve tehlikeli rüzgarda direksiyon düzeltmelerinin nasıl yapılacağını bilmek gibi sürüş becerileri önemlidir.

Change your tires

Lastiklerinizi değiştirme

Ağır kar yağışı görülen veya sıcaklıkların düzenli olarak 7 °C'nin altına indiği bölgelerdeki sürücülerin, özel bir kış lastiği seti kullanması tavsiye edilir.

Yolların sıklıkla buzla kaplandığı bölgelerde yaşayanlar ve araç kullananlar için çivili lastikler bir seçenek olabilir. Her yerde yasal olarak izin verilmemesine karşın, çivili lastikler aşırı kış koşullarında araç kullanmayı mümkün hale getirebilir. Yollara hasar vermeyi önlemek için baharda çivili lastiklerin çıkarılması gerektiğini unutmayın.

Change your oil

Yağınızı değiştirin

Özel kış sınıfı yağ, dondurucu soğuktaki sabahlarda otomobilinizi daha kolay çalıştırmanızı sağlar. Özellikle yaz aylarında daha kalın bir yağ bileşeni kullandıysanız, sıcaklıklar düşmeden önce yağınızı daha ince bir yağla değiştirmeyi düşünün.

Check your essential equipment

Temel donanımınızı kontrol edin

Temel donanımınızı kontrol edin: Aracınızın frenleri, kaloriferi ve rezistansı soğuk havalarda optimum konfor ve güven için mükemmel çalışıyor olmalıdır.

Ayrıca aracınızın antifriz ve ön cam yıkama suyunu da kontrol etmeniz önemlidir. Radyatörünüzdeki soğutma suyu sistemi, 50/50 oranında su ve antifriz içermelidir. Emin değilseniz, en yakın serviste kontrol ettirin veya basit bir ev test kiti kullanın. Ayrıca soğuk koşullar için uygun bir silecek sıvısı kullandığınızdan emin olun ve aşınma belirtileri görülüyorsa, silecek lastiklerini değiştirmeyi ihmal etmeyin.

Rinse of road salt

Yoldan bulaşan tuzları yıkayın

Yoldan bulaşan tuzları yıkayın: Yollarda buzlanmayı önlemek amacıyla kullanılan tuz ve kum, aracınızda hızlı bir şekilde korozyona neden olabilir. Aracınızla tuz veya kum serpilmiş yollardan geçtiyseniz, aracınızın gövdesindeki tuz ve kimyasalları düzenli olarak temizlemeniz ve yıkamanız önemlidir.

Slow down

Yavaşlayın

Yavaşlayın: Kış koşullarında hızınızı düşürün ve her yolculuk için daha fazla zaman ayırın. Aracınızla önünüzdeki araç arasındaki mesafeyi arttırın. Patinaj durumunda ne yapmanız gerektiği ve aracınızı buzda nasıl kontrol edeceğiniz gibi sürüş becerilerini öğrenmek için zaman ayırın.