Turkey TR
Ülke değiştir

Lastik rehberi

Bağımsız lastik testleri

Sava lastikleri Avrupa genelindeki bağımsız test kuruluşları, otomotiv basını ve otomobil kulüpleri tarafından düzenli olarak değerlendirilir.

Biz, bağımsız testlerin sonuçlarına değer veriyoruz ve sizin için de böyle olmalıdır. Sava lastikleri belirli bir fiyat noktasındaki diğer lastik markalarına karşı test edilir. Herhangi bir markayla bağlantılı olmayan kuruluşların sağladığı sonuçlar, lastik yatırımınız için bekleyebileceğiniz performans seviyelerinin iyi bir göstergesidir.

Performans kriterleri

Tipik lastik testlerinde, frenleme ve ıslak/kuru zeminde yol tutuşundan kış performansı, çekiş ve suda kızaklama direncine kadar çeşitli sürüş koşullarında farklı modellerin performansı karşılaştırılır ve değerlendirilir.

Yeni AB mevzuatı çerçevesinde, AB üyesi ülkelerde satılacak tüm lastiklerin gürültü seviyesi, ıslak zeminde kavrama ve yakıt verimi olmak üzere üç önemli kriter açısından etiketlenmesi gerekir.

Bağımsız kuruluşlar tarafından gerçekleştirilen çoğu test, lastikleri yaklaşık 15 performans kriteri açısından değerlendirir.

Sava olarak, lastiklerimiz satış için onaylanmadan önce 50'ye kadar performans parametresi için test uygularız.

Bağımsız test kuruluşları

Alman tüketici gözlemcisi Stiftung Warentest logosu

Stiftung Warentest: Çok sayıda tüketici ürünü ile ilgili tarafsız değerlendirmelerde bulunan Alman tüketici gözlemcisidir. Stiftung Warentest'in 0,5 (çok iyi) ile 5,5 (tatmin edici değil) arasındaki puanlama sisteminin Avrupa'da tüketici tercihlerine büyük etkisi vardır.

Avusturya ÖAMTC (Avusturya Otomobil, Motosiklet ve Tur Kulübü) logosu

ÖAMTC (Der Österreichische Automobil-, Motorrad- und Touring Club): 1896 yılında kurulan Avusturya Otomobil, Motosiklet ve Tur Kulübü, yaklaşık 1,8 milyon üyesi bulunan, kâr amacı gütmeyen bağımsız bir otomobil kulübüdür.

Finlandiya'nın Test World dergisi kış lastiği ve otomobil testlerinde uzmandır.

Test World

Finlandiyalı Test World, Lapland'daki merkezinde kış lastikleri ve otomobillerin ağır koşullarda test edilmesinde uzmandır.

Almanya merkezli TÜV (Technischer Überwachungs-Verein), dünyanın en önemli teknik test kuruluşlarından biridir.

TÜV SÜD (Technischer Überwachungs-Verein)

Almanya'nın TÜV kuruluşu, dünyanın en saygın teknik denetim kuruluşlarından biridir ve en gelişmiş uzay ve havacılık teknolojisinden gündelik ev aletlerine kadar çeşitli ürünleri güvenlik testi ve uyum açısından incelemektedir.

Tamamen bağımsız çalışan ve personeli uzman denetleyicilerden oluşan TÜV, tüketicileri ve çevreyi korumayı amaçlayan 140 yıllık güvenlik testi geçmişine sahiptir.

TÜV güvenlik kriterleri, dünyadaki en sıkı kriterler arasındadır.