Turkey TR
Ülke değiştir

Lastiğinizi anlama

Lastiklerinizin bakımı

Lastik rotasyonu; her 10.000-12.000 km'de bir veya her altı ayda bir lastik rotasyonu yaptırın.

Tüm lastikler kademeli olarak aşınır ancak Sava lastiklerinizin ömrünü uzatabilir ve düzenli lastik bakımı ile optimum performans sağlayabilirsiniz.

Performansta önemli bir düşüş fark ederseniz, örneğin lastiklerinizin ıslak yüzeylerde yol tutuşu zayıfladıysa, frenleme ve viraj alma sırasında kavrama kabiliyeti düştüyse ya da aşırı vibrasyon yapıyorsa, bayinizle konuşma zamanı gelmiş olabilir. Lastiklerinizde balans, rotasyon veya düzen ayarı yapılması gerekebilir ya da yeni bir lastik seti almanız gerekebilir.

Lastiklerinizin hava basıncını kontrol etme; daha güvenli sürüş ve daha uzun ömürlü lastikler için düzenli yapın.

Doğru lastik hava basıncını koruma: Doğru lastik hava basıncı, optimum lastik ve araç performansı için önemlidir. Doğru şişirilen lastikler daha uzun ömürlü olduğu ve daha güvenli sürüş sağladığı için basıncı düzenli olarak kontrol ettirin. Buradan lastik hava basıncı hakkında daha fazla bilgi edinin.

Kontrol gerçekleştiren bir lastik uzmanı; lastik sırt derinliğini düzenli kontrol edin.

Sırt kontrolü: Lastiklerinizin sırtında herhangi bir aşırı veya düzensiz sırt aşınması ve hasar olup olmadığı düzenli olarak kontrol edilmelidir. Lastik sırtını kontrol ederek neleri anlayabileceğiniz ve bayinizle görüşmeniz gerekip gerekmediğiyle ilgili buradan daha fazla bilgi alın.

Lastik rotasyonu; her 10.000-12.000 km'de bir veya her altı ayda bir lastik rotasyonu yaptırın.

Lastik rotasyonu: Lastiklerin sırtında düzenli aşınma sağlamak ve lastik ömrünü uzatmak için lastikler altı ayda bir veya 10.000-12.000 km'de bir rotasyon yapılmalıdır. Buradan lastik rotasyonu hakkında daha fazla bilgi edinin.

Lastik bayinizden tavsiye alma; lastiklerinizin değiştirilmesi gerektiğini gösteren işaretleri öğrenin.

Lastik değiştirme: Lastiklerinizin düzenli kontrolü ve bakımı, lastik ömrünü uzatır ancak tüm lastikler er geç aşınır. Lastiklerinizi ne zaman değiştireceğinizi öğrenin