Turkey TR
Ülke değiştir

Lastik sırtı nasıl kontrol edilir?

Kontrol gerçekleştiren bir lastik uzmanı; lastik sırt derinliğini düzenli kontrol edin.

Lastik sırtı nasıl kontrol edilir?

Lastik sırtını düzenli olarak kontrol ederek aracınızın genel durumu ve performansı hakkında çok fazla şey öğrenebilirsiniz. Aşırı veya düzensiz sırt aşınması, profesyonel bir çözüm gerektirebilecek potansiyel sorunların bir işareti olabilir. Lastiklerinizi ayda bir kez ve uzun yolculukların öncesinde ve sonrasında kapsamlı bir kontrolden geçirmelisiniz.

Sırt aşınma göstergelerini görebiliyor musunuz? Bu göstergeler, sadece lastik sırtındaki dişler belirli bir seviyenin altına kadar aşındığında görünür hale gelen sert kauçuk çubuklardır. Bu çubukları görebiliyorsanız, yeni bir lastik seti alma zamanı gelmiştir. Sava lastiklerinde sırt aşınması çubuklarının yerini belirtmek için yanak kısmında bir işaret bulunur. [‘Yanak nasıl okunur’ bağlantısı]

Lastiğinizin sırt derinliğini kontrol ettiniz mi? Lastiğinizin sırt aşınmasını kontrol etmenin başka bir yolu da, servislerden veya oto aksesuarları satan mağazalardan makul fiyatla satın alabileceğiniz özel bir sırt derinliği göstergesi kullanmaktır. Avrupa yasalarına göre lastiklerin diş derinliğinin en az 1,6 mm olması gerekirken, kış lastikleri için en az 4 mm diş derinliği tavsiye edilir. Sırt dişlerinin hem içinde hem dışında ölçüm yapın.

Lastik sırtına sıkışmış herhangi bir nesne mi var? Taşlar, odun parçaları ve diğer küçük yol kalıntısı parçaları sıklıkla lastik sırtına sıkışır ve lastiğin patlamasına neden olabilir. Lastik kanallarında yabancı nesneler olup olmadığını kontrol edin ve varsa dikkatlice çıkarın.

Lastikleriniz dıştan mı aşınmış? Sırt kenarlarında aşırı aşınma, lastiklerinizin doğru şişirilmediğini gösterebilir. Az şişirilmiş lastiklerle araç kullanmak lastik ömrünü kısalttığı ve daha yüksek yakıt tüketimine neden olduğu için lastiklerinizin basıncını düzenli olarak kontrol edin [bağlantı]. Lastiklerinizin sık şişirilmesi gerekiyorsa, kaçak olup olmadığını kontrol ettirmelisiniz. Sadece ön lastiklerde aşınmış kenarlar, çok hızlı viraj döndüğünüzün de bir göstergesi olabilir; bu nedenle, lastik ömrünü uzatmak istiyorsanız sürüş alışkanlıklarınızı değerlendirin.

Lastikleriniz ortadan mı aşınmış? Lastik sırtının orta kısmında aşırı aşınma, lastiklerinizin aşırı şişirildiğinin bir işareti olabilir ve bu da lastik patlaması riskini arttırabilir. Tavsiye edilen basınç seviyesini öğrenmek ve gerekirse lastiklerinizin havasını indirmek için otomobilinizin kılavuzunu kontrol edin.

Bir lastik diğerlerinden daha fazla mı aşınmış? Tek bir lastikte düzensiz aşınma, tekerleklerinizde balans veya ayarlama yapılması gerektiğinin bir işareti olabilir. Süspansiyondaki sorunların da bir belirtisi olabilecek olan dengesiz aşınma bölgelerine veya kabak noktalara dikkat edin. Bu tür sorunlardan şüphelenirseniz bir uzmanla konuşun.

Lastikleriniz farklı hızda mı aşınıyor? Lastikler aynı hızda aşınmaz. Ön lastikler daha fazla iş yapar ve motorun ağırlığını taşır; bu nedenle, arka akstaki lastiklere göre daha hızlı aşınır. Lastiklerin olması gerekenden daha hızlı aşındığını düşünüyorsanız, amortisörlerinizi bir uzmana kontrol ettirme zamanı gelmiş olabilir. Lastik ayak izinde düzensiz aşınma (otomobilin bir tarafından lastiklerin diğer taraftaki lastiklerden daha hızlı aşınması), mekanik düzen ayarı yapılmasını gerektirebilir.

Lastik omuzlarında aşırı aşınma mı var? Lastiklerin omuz kenarındaki testere dişine benzeyen veya tüylenmiş görünüm genellikle lastiklerin yolla düzensiz temasından kaynaklanır. Yine bu tür bir aşıma şekli fark ederseniz, lastiklerinizde mekanik düzen ayarı yapılması gerekebilir.