Turkey TR
Ülke değiştir

Doğru Lastik Basıncı

Lastiklerinizin hava basıncını kontrol etme; daha güvenli sürüş ve daha uzun ömürlü lastikler için düzenli yapın.

Doğru lastik hava basıncı

Lastiklerinizdeki hava basıncı, aracınızın sürüş performansını, yakıt verimini ve potansiyel güvenliği de etkiler. Doğru lastik hava basıncı lastiklerinizin ömrünü de uzatır, yeterince şişirilmeyen lastikler aşırı ve düzensiz aşınmaya daha açıktır.

Düzenli basınç kontrolü çok önemlidir

Tüm sürücülerin en az ayda bir ve uzun yolculuklardan önce ve sonra lastik hava basıncını kontrol etmesi tavsiye edilir. Lastik sırtında, lastik hava basıncının aşırı fazla veya yetersiz olduğunun bir belirtisi olabilecek düzensiz aşınmalar olup olmadığını da kontrol etmeniz tavsiye edilir.

İdeal sürüş koşullarında bile lastikler tipik olarak yaklaşık 0,069 bar veya inç kare başına 1 pound (psi) basınç kaybeder ve bu kayıp sıcak koşullarda daha da yükselir.

Lastiklerinizin basıncının doğru olduğundan emin değilseniz, aracınızın kullanım kılavuzunu veya lastiğin yanak kısmını kontrol edin.

Lastik basıncı nasıl kontrol edilir?

  1. Bir basınç ölçere ihtiyacınız olacaktır. Servisteki veya benzin istasyonundaki hava kompresöründe dahili bir basınç ölçer bulunur veya bir oto aksesuarları mağazasından küçük bir el tipi model satın alabilirsiniz.
  2. Basıncı sadece lastikler soğukken kontrol edin; sabah ilk iş olarak veya yolculuğa çıkmadan önce. Sürüş veya sıcak koşullardan dolayı lastikler ısındıkça, lastiklerin içindeki hava genişler ve basınç ölçümü yanlış olabilir.
  3. Tekerleğinizdeki hava subapını bulun ve plastik kapağı çıkarın. Subap üzerine basınç ölçeri yerleştirin ve bastırın. Kısa bir tıslama sesi duymalısınız ve basınç ölçerdeki ibre veya kadran hareket etmelidir.
  4. Basınç ölçerin belirttiği basınç seviyesini, lastik üreticiniz tarafından tavsiye edilen, bar veya psi cinsinden basınç seviyesi ile karşılaştırın.
  5. Bir servis kompresörü kullanıyorsanız, gereken şekilde lastiği şişirebilir veya havasını düşürebilirsiniz. Sadece bir basınç ölçer kullanıyorsanız, bir ev kompresörü kullanmanız veya aracınızı en yakın servise götürmeniz gerekir.
  6. Dört lastik için de bu işlemleri tekrarlayın. Bir veya daha fazla lastikte aşırı basınç düşüşü fark ederseniz, bir kaçak olabilir. En kısa zamanda lastiklerinizi bir uzmana kontrol ettirin.
  7. Her lastik üreticinin tavsiye ettiği seviyeye kadar şişirildikten sonra, subap kapaklarını geri takın.