Turkey TR
Ülke değiştir

Lastiklerimi ne zaman değiştirmem gerekir?

Lastik bayinizden tavsiye alma; lastiklerinizin değiştirilmesi gerektiğini gösteren işaretleri öğrenin.

Lastiklerimi ne zaman değiştirmem gerekir?

Tüm lastiklerin er geç değiştirilmesi gerekir. Dikkat etmeniz gereken bazı işaretler aşağıda belirtilmiştir.

Aşağıdaki durumlarda yeni lastik satın almanız gerekir:

Lastik sırtındaki dişler güvenli sürüş seviyesinin altına kadar aşındığında: Kauçuk aşınan bir malzeme olduğu için lastik sırtındaki dişlerin tamamı zamanla incelir. Çoğu lastikte, lastik sırtındaki dişlerin güvenli bir seviyenin altına kadar aşındığını anlamanıza yardımcı olacak aşınma göstergeleri bulunur. Bu göstergeler, lastik sırt derinliği belirli bir seviyenin (AB'de yasal minimum sınır 1,6 mm'dir) altına indiğinde görünür hale gelen sert kauçuk çubuklardır.

Düzensiz bir sırt aşınması şekli, yani sırtın belirli bölgelerinin diğer bölgelerden daha hızlı aşındığı durum da aracınızda veya lastiklerinizde sorun olduğunun bir işareti olabilir. Lastik dişlerinin aşınıp aşınmadığını düzenli olarak kontrol edin.

Lastikte hasar olduğunu görebilirsiniz: Bir lastik yanağında görülen küçük çatlaklar ('lastik çatlaması' olarak bilinen durum) lastiğin patlamasına neden olabileceği için, lastiğinizin değiştirilmesi gerektiğini gösteren bir işarettir. Lastik yanaklarında, sırt ve omuz kısımlarında kesik, kabarcık ve çatlak olup olmadığı da düzenli olarak kontrol edilmelidir. Bu tür bir hasar olan lastikler, lastik dişleri iyi durumda olsa bile değiştirilmelidir.

Aşınmış veya hasarlı lastikleri değiştirirken, aynı anda dört lastiği birden değiştirmek en doğru uygulamadır. Sadece iki lastiği değiştiriyorsanız, araçtaki diğer lastikle aynı olmalarını sağlamaya çalışın ve optimum çekiş ve stabilite için yeni lastikleri arka aksa taktırın.