Turkey TR
Ülke değiştir

Lastiğinizi anlama

Lastik üretimi - aşamalar

Lastik bileşenleri, 'yeşil' lastiği üretmek için bir lastik yapma makinesinde birleştirilir.

Kauçuk hamuru karışımı

Lastiğinizin hamur karışımında 30'a kadar ayrı madde bulunabilir ve farklı oranlarda madde kullanımı, lastiğin performans özelliklerini etkiler. Karışım işlemi sırasında kauçuk, dolgu maddeleri ve diğer temel malzemeler birbirine karıştırılır ve ortaya ezilmeye hazır siyah, yapışkan bir bileşen çıkar.

Lastik bileşenleri, 'yeşil' lastiği üretmek için bir lastik yapma makinesinde birleştirilir.

Ezme

Soğuyan kauçuk karışımı, özel bir ezicide şeritler halinde kesilir. Bu şeritler, lastiğin temel yapısını oluşturur. Ezme işlemi sırasında lastiğin diğer parçaları da hazırlanır ve bu parçaların bir kısmı farklı bir tür kauçuk ile kaplanır.

Lastik bileşenleri, 'yeşil' lastiği üretmek için bir lastik yapma makinesinde birleştirilir.

Lastik genişliği

Yapım aşamasında, kumaş parçalar, damaklar, çelik kuşaklar, kat, sırt ve diğer bileşenler her parçanın doğru yerde olmasını sağlayan bir lastik yapım makinesine yerleştirilerek içten dışa üretilir. ‘Yeşil lastik’ olarak bilinen sonuç, bitmiş ürüne benzer görünür.

Lastik bileşenleri, 'yeşil' lastiği üretmek için bir lastik yapma makinesinde birleştirilir.

Pişirme

Yeşil lastik, bir vulkanizasyon makinesinde ‘pişirilir’. Bu makinede, bileşen parçaları, sıcak kalıplar kullanılarak sıkıştırılır. Lastiğe son şeklinin verildiği bu pişirme aşamasında sırt deseni ve yanak işaretleri de basılır.

Lastik bileşenleri, 'yeşil' lastiği üretmek için bir lastik yapma makinesinde birleştirilir.

Kontrol

Bayilere gönderilmeye hazır olmadan önce tüm Sava lastikleri kapsamlı testlerden geçer. Kontrol işlemi, eğitimli uzmanların görsel kontrolünü ve en ufak hata veya potansiyel zayıflığı bile tespit eden mekanik testlerden oluşur. Seçilen lastikler, en ufak iç sorunları dahi tespit eden X ışını kontrollerinden geçer. Diğer lastikler her bir partiden rastgele seçilir ve yapılarının yüksek standartlarımızı karşıladığından emin olmak için kalite kontrol mühendislerimiz tarafından kesilerek açılır.

Lastiğin parçaları

Kat: Lastiğinizin iç ‘iskeleti’, kauçuk kaplı kumaş dokumasından oluşan, kat adı verilen kumaş katmanlarından oluşur. Kat yapısı, lastiklerin esnek olmasını sağlar ancak uzamasını önler. Lastiğin gücünün büyük kısmı, ‘karkas kat’ adı verilen güçlü bir kat tabakasından kaynaklanır.

Damaklar: Damaklar, lastiğinizle tekerlek jantı arasındaki hava sızdırmaz bağlantıyı sağlar. Kauçuk kaplı, örülmüş güçlü çelik tellerden oluşur.

Kuşak: Lastiğinizin gücü, daha fazla sağlamlık katan kauçuk kaplı örülmüş çelik tellerden oluşan çelik kuşaklarla arttırılır. Bazı lastiklerde ekstra güç, daha uzun ömür ve hasar dayanıklılığı için kuşaklara Kevlar kumaş eklenir.

Yanak: Lastiğinizin damak ile sırt arasındaki kısmıdır. Lastiğinizin yanağı, lastiğin yanal dengesini güçlendiren kalın kauçuktan üretilir. Tüm lastiklerin yanak kısmında ebat, performans özellikleri ve tavsiye edilen hava basınç dahil lastikle ilgili temel bilgiler bulunur.

Omuz: Sırtın yanak ile birleştiği eğimli kenar, lastik omzu olarak bilinir. Omuz tasarımı, bir lastiğin viraj performansında önemli bir faktördür.

Sırt: Yolla temas eden geniş yumuşak kauçuk bölgedir ve lastiğe hem yol tutuşu hem tamponlama sağlar. Lastiğin sırt deseni ve yapısında kullanılan kauçuk bileşimi, her lastiğin nasıl davrandığını belirlemede iki önemli faktördür.

Oluklar ve kılcal kanallar: Sırt blokları arasındaki derin oluklar lastiğin su, çamur ve karı boşaltmasında önemli bir rol oynar. Sırt bloklarındaki kılcal kanallar olarak bilinen küçük yarıklar ekstra yol kavrama sağlar. Oluk ve kılcal kanal desenleri, kış lastikleri gibi zor koşullar için tasarlanan lastiklerde özellikle önemlidir.

Profil: Lastiğin ortasından geçen düz çizgi, orta blok olarak adlandırılır. Görevi, lastiği daha da güçlendirmektir.