Turkey TR
Ülke değiştir

Kalite performansı kriterleri

Bu ne anlama gelir?

3/15/50 yaklaşımı, lastiklerimizin test edildiği farklı sayıdaki performans kriterini yansıtır.

3 – AB Lastik Etiketleme sistemi çerçevesinde test edilen performans kriteri sayısıdır.

15 – Avrupa'nın lider otomotiv organizasyonları ve yayınları tarafından uygulanan bağımsız testlerle değerlendirilen ortalama performans kriteri sayısıdır.

50 – Her bir yeni Sava lastik tasarımını tabi tuttuğumuz test sayısıdır.

Lastiğin temel performans özellikleri hakkında daha fazla bilgi alın

3 - AB lastik etiketi testi

2012 yılında uygulamaya geçirilen standart AB lastik etiketi, her lastiği 3 temel performans kriteri açısından analiz eder:

  • Yakıt verimliliği – Bir lastiğin aracınızın yakıt verimini etkileyen dönüş direncinin ölçümüdür. A (en yüksek derece) ile G (en düşük derece) arasında derecelendirilir.
  • Islak zeminde kavrama – Lastiğin ıslak yollarda frenleme performansının bir ölçümüdür. Islak zeminde kavrama, A (en yüksek derece) ile F (en düşük derece) arasında derecelendirilir.
  • Dış dönüş gürültüsü – Lastik tarafından üretilen dış gürültünün desibel cinsinden ölçümüdür. Siyah ses dalgaları, lastiğin 1 (sessiz) ile 3 (yüksek) arasındaki gürültü sınıfını belirtir.

50 - Sava iç testleri

Sava olarak AB Lastik Etiketinin, müşterilerin yeni lastikler satın alırken bilinçli tercih yapmasına yardımcı olduğuna inanıyoruz. Bu nedenle, piyasaya sunmadan önce etiketin geliştirilmesi için AB yetkilileriyle birlikte çalıştık.

Ayrıca bağımsız test kuruluşlarının katkılarına da değer veriyor ve yine tüketicilerin bilinçli tercih yapmasına yardımcı olduklarını düşündüğümüz için ürünlerimizle ilgili dürüst değerlendirmelerine saygı duyuyoruz. Bu nedenle, lastik bilgilerimizin yanı sıra test sonuçlarını da broşürlerimizde ve internette yayınlıyoruz.

Ama bizim için bu yeterli değil

Tüm yeni lastik tasarımlarımız, uzmanlarımız tarafından AB etiketinde talep edilenden daha fazla kritere göre en az 50 zorlu testten geçirilir. Bu kriterler arasında şunlar yer alır:

  • Islak ve kuru zeminde yol tutuşu ve frenleme
  • Kilometre performansı ve dayanıklılık
  • İç gürültü
  • Suda kızaklama; virajlı ve düz yol
  • Çekiş
  • Yüksek hız stabilitesi

Kış sezonu lastiklerimiz de çekiş, buzda ve karda yol tutuşu ve frenlemeyi kapsayan faktörler açısından test edilir.