Az EU-s gumiabroncs-jelölés ismertetése

2021 májusától az (EU) 2020/740 rendelet alkalmazandó, ami módosítja a gumiabroncsok címkézésének módját. Tudjon meg többet a gumiabroncscímke jelentéséről és a gumiabroncs energiabesorolásával kapcsolatos újdonságokról.

A gumiabroncs-jelölés megtekintése

A Goodyear szorosan együttműködött az európai intézményekkel a megújult gumiabroncscímkék terén, hogy előmozdítsa az ipari innovációt, és hogy segítse a fogyasztókat abban, hogy megalapozottabb döntéseket hozzanak a gumiabroncsokkal kapcsolatban. Úgy véljük, hogy az új EU-s gumiabroncscímke lehetővé teszi a fogyasztók számára, hogy relevánsabb és összehasonlíthatóbb információkat kapjanak a gumiabroncsok paramétereiről, illetve a végfelhasználók számára, hogy új gumiabroncsok vásárlása esetén megalapozott döntést hozhassanak. Az új EU-s gumiabroncscímke részletesebb információkat biztosít az interneten keresztül – ez megkönnyíti a fogyasztók és a szakemberek számára a megfelelő választást. A következő részekben részletesebb magyarázatot nyújtunk a gumiabroncscímkékről.

Az EU-s gumiabroncscímkéket és hatékonysági osztályokat átdolgozták, és az újonnan kialakított skálának köszönhetően kissé megváltoztak. A korábbi standard címke csak a gördülési ellenállás, a nedves tapadás és a külső gördülési zaj tekintetében mutatott gumiabroncs-osztályokat. Az új EU-s gumiabroncscímke további információkat tartalmaz a gumiabroncsok havas és jeges időjárási körülmények közötti teljesítményére vonatkozóan is. A nedves tapadásra és gördülési ellenállásra vonatkozó címkeosztályok skáláján 7 osztály helyett 5 osztály van, amelyeket A–E betűk jelölnek.

5 osztály E-től (legkevésbé hatékony) A-ig (leghatékonyabb)

A hatás járművektől és vezetési körülményektől függően változhat, de a teljes gumiabroncskészlet E és A osztálya közötti különbség akár 7,5%-kal* is csökkentheti az üzemanyag-fogyasztást, teherautók esetében pedig még ennél is többet. Az üzemanyag-megtakarítás és a közúti biztonság nagymértékben függ a járművezetők viselkedésétől, és a környezetbarát vezetés jelentősen csökkentheti az üzemanyag-fogyasztást.

Megjegyzés: az üzemanyag-megtakarítás és a közúti biztonság nagymértékben függ a járművezetők viselkedésétől, a környezetbarát vezetési stílus pedig jelentősen csökkentheti az üzemanyag-fogyasztást.

5 osztály E-től (leghosszabb fékút) A-ig (legrövidebb fékút)

A hatás járművektől és vezetési körülményektől függően változhat, de teljes fékezés esetén az E és A osztály közötti különbség négy azonos gumiabroncs készlet esetén akár 30%-kal is rövidebb fékút lehet (pl. egy tipikus személygépkocsi vezetése esetén 80 km/h sebességnél ez akár 18 méterrel rövidebb fékút is lehet)*. A féktávolságot mindig be kell tartani.

A decibel dB-ben megadott zajértéken kívül egy betű (A-tól C-ig) jelzi, hogy a gumiabroncs külső gördülési zajszintje meghaladja-e az Egyesült Nemzetek Szervezete 117-es kötelező határértékét.

(C osztály = zajosabb gumiabroncs), az abroncszaj magasabb, mint az ENSZ-határérték

(B osztály = átlagos gumiabroncs) vagy több mint 3 dB-lel a határérték alatt

(A osztály = alacsony zajszintű gumiabroncs).

Megjegyzés: A gumiabroncs külső gördülési zaja nem teljesen korrelál a jármű belső zajával.